Patronlar


Celal Toprak'ın yazısı

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat piyasalardaki dalgalanmalarla ilgili olarak reel sektöre şu tarihi çağrıyı yapıyor...
- İşlerinize devam edin...
Bolat'ın bu çağrısı gerçekten tarihi bir özellik taşıyor. Türkiye'de ekonomi sadece piyasalardan ibaret değil. Elbette piyasalardaki dalgalanma ekonomiyi etkiliyor ama her şeyi kilitleyecek bir noktaya getirmiyor.
Ekonomiyi kilitleyecek esas unsur üretimini durması, ticaretin durması... İşte o zaman işler tersine döner. Şimdilik üretimde herhangi bir sorun görünmüyor. Ömer Bolat'ın ifadesiyle herkesin işine sıkı sıkıya sarılması halinde böyle bir tehlikenin çok uzağında oluruz. Bu yüzden Türkiye'yi girdiği çıkmazlarda çoğu zaman kurtaran ihracatçının daha fazla dış satım için düğmeye basması gerekiyor. Benzer bir çabayı turizm sektöründen de beklemek gerekiyor. Ömer Bolat'ın önerisi sadece reel sektörle sınırlı değil.
Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığı raporu bu hafta da bakanlara sunacak. Aslında raporun öneriler bölümünde güçlü üretim ekonomisine geçişin altın kuralları sıralanıyor. Ekonominin önündeki mayınların temizlenmesi ve ayaklardaki programın ortadan kaldırılmasına yönelik bu önerileri hükümetin dikkate alması sıkıntıların aşılmasını sağlayacak.
İşte bu önerilerden bazı başlıklar...
" Türk işadamlarının AB ile ilgili vize işlemlerinde sorunlar ortadan kaldırılmalı.
" Makine, turizm ve hizmetler gibi rekabetçi olduğumuz emek yoğun sektörler özel kapsama alınmalı.
" İşsizlik için milli istihdam politikası yeniden belirlenmeli. İŞKUR aktif hale getirilmeli
" OECD ortalaması dikkate alınarak Türkiye'nin vergi yükü yüzde 22'yi geçmemeli.
" Bankacılık sektöründe yabancı payı sınırlandırılmalı.
" En az gelişmiş ilden başlayarak teşvik sistemi revize edilmeli.
" Eximbank, KOSGEB ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verilen fuar, markalaşma gibi teşvikler artırılarak devam etmeli.
" Özelleştirmede şeffaflığı ve kamuoyunun olurunu almaya azami gayret gösterilmeli.

Bugün