Otomobil


Amerikan Senatosu, 2021 yılında Uygur Türklerini korumak amacıyla Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası (UFLPA) isimli bir kararı oylamıştı. UFLPA, 2021 yılından beri geçerli ve Çin'de Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı tespit edilen bazı Çinli tedarikçilere ambargo uyguluyor. 

UFPLA kararı, geçtiğimiz gün BMW'nin başını ağrıtacak bir olaya yol açtı. Senato'nun Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden,BMW'nin ambargo uygulanan tedarikçilerden gelen parçalara sahip yaklaşık 8.000 adet Mini Cooper'ı ülkeye soktuğunu açıkladı. Wyden'ın iddialarına göre BMW bunu Nisan ayından beri yapıyor.

BMW Grubu yaptığı açıklama ile bu durumdan etkilenen modellerin ihracatının durdurulduğunu ve sorunu çözene kadar modellerin ihracatına devam etmeyeceğini açıkladı.

BMW, söz konusu parçaların değiştirilmesi için de bir servis faaliyeti yürütecek. Bavyeralı ayrıca "istihdam uygulamaları, insan hakları ve çalışma koşullarına ilişkin olarak tüm doğrudan tedarikçilerimizin uyması gereken katı standartlar ve politikalar bulunmaktadır" açıklamasını da yaptı.

Bahsi geçen tedarikçi direkt olarak BMW ile bağlantılı değil. Aksine BMW Grubu, parçaları California menşeli Bourns Inc. üzerinden satın almış. Lakin bu tedarikçinin bazı parçalarını Sichuan Jingweida Technology Group (JWD) isimli UFLPA listesinde bulunan bir tedarikçiden sağladığı keşfedilmiş.

Wyden, üreticilerin bu karara uymadığını ya da gerekli özeni göstermediğini belirten bir açıklama yapmış. Hatta yöneticiye göre Gümrük ve Sınır Koruma kuvvetleri de bu problemi çözmek için devreye girmek zorunda.

patronlardunyasi.com