Patronlar


FORMULA 1 İstanbul yarışlarında ulaşılan 3 günde 220 bin ziyaretçi rakamının ortalamanın üstende olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, bilet satışlarından elde edilen rakamında 20 trilyon lira olduğunu açıkladı. Bu yıl sonuna kadar İstanbul Park’ının 5 büyük organizasyona daha ev sahipliği yapacağına dikkat çeken Yalçıntaş, gelecek yıl ayda 2 organizasyon yaparak İstanbul Park’ı boş bırakmayacaklarını dile getirdi.

ORTALAMAYI AŞTIK:

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbulPark Pisti’nde gerçekleştirilen organizasyonu 50 bini yabancı olmak üzere 110 bin kişinin izlediğini söyledi. İlk gün 40, ikinci günde 70 bin kişinin katıldığı organizasyondan sağlanan 20 trilyonluk bilet gelirinin, dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belinten Yalçıntaş, ‘Silver ve bronz bilet fiyatları biz de daha düşük olmasına rağmen toplamda bilet gelirinin ortamanın üzerinde olması, bunun ilk yarışta sağlanmış olması bizim açımızdan çok önemli’ dedi.

8 MİLYARLIK TANITIM:

Yabancı 50 bin konuğun İstanbul’da harcadığı rakamın 100 milyon dolar olarak hesaplandığını aktaran Yalçıntaş, organizasyonun 1.5 saat boyunca 200’den fazla ülkede canlı olarak gösterildiğini bunun da 3.7 milyar dolarlık bir tanıtıma denk geldiğini aktardı. Dünyada bir çok televizyonun yarışlardan önce İstanbul ve Türkiye’yi tanıtan yayınlar yaptığına dikkat çeken İTO Başkanı Yalçıntaş, bu yayınlarla birlikte Türkiye’nin 8 milyar dolarlık bir tanıtım yaptığını anlattı.

AYDA 2 ORGANİZASYON:

Yalçıntaş, İstanbul Parkı’nın Formula 1 yarışlarından sonra dünyanın en çok izlenen etkinlikleri arasında yer alan ‘LG Super Racing Weekend’ ve Motor sporlarının Formula 1’i sayılan ‘Moto GP’ninde içinde bulunduğu 5 uluslararası organizasyona da bu yıl sonuna kadar ev sahipliği yapacağına dikkat çekti. Yalçıntaş, ‘Hedefimiç önümüzdeki yıl ayda en az iki organizasyonu İstanbul’da yapılmasını sağlamak. Bunun için çalışıyoruz İstanbul Park’ı boş bırakmayacağız’ diye konuştu.


SIRA OLİMPİYATA GELDİ:

Yalçıntaş, ‘Türkiye gerçekten büyük bir organizasyonun altından çok büyük bir başarıyla kalkmıştır’ derken, bundan sonraki hedeflerini de Olimpiyat Oyunları olarak açıkladı. Formula 1’de birlikte hareket ettiği İstanbul Valisi ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan olimpiyatların İstanbul’da yapılması için de çalışma sözü alan Yalçıntaş, şöyle konuştu: ‘İnsanlar başarıdan sonra bir sonraki hedefe bakmalı, bakmalıyız. Türkiye, dünyadaki ikinci büyük spor organizasyonun altından kalkmıştır. Şimdi birinciyi gerçekleştirmemiz lazım, o da olimpiyatlar. Bu organizasyonda bizi başarılı yapan reçeteyi olimpiyatları da uygulamak lazım. Bu reçete de özel sektör, yerel yöneticiler ve merkezi yönetim üçlüsü el ele vermesi. Şimdi olimpiyatlar için çalışmalıyız.’

F1 gelirinin dağılımı

Şirket Payı Geliri

FAO 45 9 trilyon

FİYAŞ 55 11 trilyon

Toplam gelir 100 20 trilyon

9 trilyonu Bernie’ye

FORMULA
1 Türkiye Grand Prix’sinden elde edilen 20 trilyon liralık (Yaklaşık 14.5 milyon dolar) gelirin yüzde 45’i 9 trilyon lirası Bernie Ecclestone’un başkanlığını yaptığı organizatör şirket FAO’nun (Formula One Administration) oldu. Geri kalan yüzde 55’lik bölüm ise Formula 1’in Türkiye ayağını oluşturan FİYAŞ’ın (Formula İstanbul Yatırım A.Ş.) hesabına işleniyor. FİYAŞ’ta yüzde 37.5’lik eşit paylarda en büyük ortakları İTO ve TOBB oluşturuyor. Bu şirketin yüzde 15’i İstanbul Belediyesi’ne yüzde 10’u da İstanbul Valiliği’ne ait bunuyor.