Spor


Yılın en önemli spor organizasyonu olan 18’inci Dünya Kupası finalleri, 9 haziran-9 temmuz tarihleri arasında Almanya'nın 12 ayrı kentinde gerçekleştirilecek.

Kupanın açılış maçında, evsahibi Almanya ile Kosta Rika, bugün Türkiye saati ile 19.00'da, Münih kentindeki Allianz Arena'da karşılaşacak.

Finallerde, sekiz grupta toplam 32 takım mücadele edecek. Gruplarında ilk iki sırayı alacak takımlar ikinci tura yükselecek.

Kupada ikinci turdan itibaren tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanacak. İkinci tur karşılaşmaları 24 haziranda başlayacak ve 27 haziranda sona erecek.

Çeyrek final maçları 30 haziran ve 1 temmuz, yarı final karşılaşmaları ise 4 ve 5 temmuzda yapılacak.
Kupada üçüncülük maçı 8 temmuz cumartesi günü Stuttgart, final maçı ise 9 temmuz pazar günü başkent Berlin'deki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

Şampiyonada toplam 27 orta hakem görev yapacak. Afrika'dan iki, Asya'dan üç, Avrupa'dan dokuz, Amerika'dan sekiz, Destek ve Geliştirme Grubu'ndan da beş hakem maçlarda düdük çalacak.
Ülkeler arasında sadece Meksika'dan iki hakem finallerde düdük çalacak.

Sekiz grupta yer alan takımlar şöyle sıralanıyor:
(A) Grubu: Almanya, Kosta Rika, Polonya, Ekvador
(B) Grubu: İngiltere, Paraguay, Trinidad-Tobago, İsveç
(C) Grubu: Arjantin, Fildişi Kıyısı, Sırbistan-Karadağ, Hollanda
(D) Grubu: Meksika, İran, Angola, Portekiz
(E) Grubu: ABD, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Gana
(F) Grubu: Avustralya, Japonya, Brezilya, Hırvatistan
(G) Grubu: Güney Kore, Togo, Fransa, İsviçre (H) Grubu: İspanya, Ukrayna, Tunus, Suudi Arabistan.
Kupanın ikinci turunda (A) ve (B), (C) ve (D), (E) ve (F), (G) ve (H) gruplarında ilk iki sırayı alacak takımlar birbirleriyle çapraz olarak eşleşecek.