Patronlar


Kartepe’nin hangi beldenin sınırları içerisinde olduğu yıllardır çözüme kavuşmadı. Bölgenin kendi sınırları içerisinde olduğunu öne süren her iki belediye, sorunun çözümü için mahkemeye başvurdu. Kartepe’nin kendi sınırları içerisinde yer alması için büyük mücadele veren Adalet ve Kalkınma Partili (AK Parti) Suadiye Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ile Saadet Partili (SP) Maşukiye Belediye Başkanı Mustafa Er arasındaki hararetli tartışma, zaman zaman Kocaeli’nin gündemine de oturuyor.

The Green Park Hotels & Resorts oteller zinciri, Kartepe’de yaklaşık 29 yıl bitirilemeyen otel inşaatı ve turizm komplekslerini 6.5 ay içerisinde hizmete açtı. Nisan 2004’te çalışmaya başlayan şirket, toplam 25 kilo metrelik 12 ayrı pistin yapıldığı tesisleri, Kasım 2004’te yerli ve yabancı turizmin hizmetine açtı. Kartepe’nin sadece kayak merkezi olarak hizmet vermesiyle yetinmeyen şirket, tesisleri 4 mevsim açık tutuyor. Kış mevsimi dışında özellikle kongre, seminer, toplantı gurupları 1700 metre zirvede, serin bir ortamda çalışmalarını sürdürüyor. Bariyerleri ve ışıklandırma direkleriyle birlikte yolları tamamen biten Resort Kartepe’nin son 2 yıldır faaliyete başlamasıyla birlikte, bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyor. Bu durum bölgenin sosyo-ekonomik yapısında önemli değişiklikler yapmaya devam ediyor. Tesisler, demirciden kasaba, marketten manava, ekmekçiden tüpgazcıya kadar tüm esnafı ekonomik anlamda ayağa kaldırdı.

Yıllardır sanayi şehri olarak bilinen Kocaeli, artık turizm kenti olma yolunda önemli adımlar atıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, Kocaeli ve çevresinin öncelikli turizm bölgesi seçilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ciddi bir projesi de var. Proje kapsamında Kartepe tesisleri önemli bir yer tutuyor. Büyükşehir Belediyesi de projeye büyük destek veriyor. Kartepe merkezli yaşama geçecek projenin avantajlarını gören Maşukiye ve Suadiye belediyeleri ise bölgeyi kendi sınırlarına katmak için büyük mücadele veriyor. İki ayrı partinin başkanlarının bu gayreti, değişik toplantılarda sözlü düellolar halinde de gün yüzüne çıkıyor.

Bilindiği gibi bir süredir Kartepe zirvesinin hangi belediyenin sınırları içinde olduğu tartışması yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Valilik uzun yıllar önce hazırlanan haritalara göre zirve bölgesinin Suadiye sınırları içinde olduğunu belirtti. Mahkeme de belgeler ışığında Maşukiye Belediyesi’nin sınır onayı talebini reddetti.

Maşukiye Belediye Başkanı Mustafa Er, “1971 yılından beri Kartepe’nin bütün yükünü biz çekiyoruz. Haksızlık yapılıyor. Ama mahkemeler bitince konuşacağım” savunmasını yaparken, Karabalık, da Kartepe’nin kendi sınırları içinde olduğunu belirtiyor.