Aktüel


BBC, BBC iPlayer ve TV kanalları için yeni bir Türkçe/İngilizce polisiye gerilim dizisi olan The Turkish Detective'i satın aldı. Barbara Nadel'in ödüllü ve çok satan Müfettiş İkmen roman serisinden uyarlanan sekiz bölümlük dizi BBC tarafından Paramount Global Content Distribution'dan satın alındı.

Başrollerini Haluk Bilginer, Ethan Kai ve Yasemin Kay Allen'ın paylaştığı ve günümüz İstanbul'unda geçen dizinin yapımcılığını Türk yapım şirketi Ay Yapım, dağıtımını ise Paramount Global Content Distribution üstleniyor.

Çok yönlü bir şehir olan İstanbul'da geçen Türk Dedektif, Müfettiş Çetin İkmen, ortağı Dedektif Mehmet Süleyman ve Dedektif Ayşe Farsakoğlu'nun suçları çözerken yaşadıkları inişli çıkışlı maceraları, İstanbul'un çeşitli kültür ve tarihine dayanan ve günümüz Türkiye'sinin çılgın dünyasında geçen her bir suç hikayesini konu alıyor.

"MUTLULUK DUYUYORUM"

Yazar ve yürütücü yapımcı Ben Schiffer şunları söylüyor:

"Barbara Nadel'in romanını açtığım andan itibaren Müfettiş İkmen'in eşsiz, ikonik karakterine aşık oldum. Karanlık ve zor bir dünyada bir umut ve mizah ışığı olan İkmen'in ve duygu yüklü gizem ile aile dramını harmanlayan dizimizin BBC'de bir yuva bulmasından büyük mutluluk duyuyorum"

BBC Program Satın Alma Başkanı Sue Deeks ise şunları söyledi:

"Türk Dedektif sadece ilgi çekici, çok katmanlı bir polisiye sunmakla kalmıyor, aynı zamanda zengin ve çeşitli bir tarihi geçmişin kültürel etkilerini yansıtan canlı ve çağdaş bir şehir olan büyüleyici İstanbul'da geçiyor - bu gerçekten büyüleyici bir kombinasyon"

The Turkish Detective, Ben Schiffer tarafından yazılıp yürütücü yapımcılığını üstlenirken, Niels Arden Oplev tarafından yönetiliyor. Dizinin yürütücü yapımcıları arasında Kerem Çatay ve Claire Sowerby-Sheppard da yer alıyor. Türk Dedektifi bu yıl içinde BBC iPlayer ve TV kanallarında yayınlanmaya başlayacak.

patronlardunyasi.com