Patronlar


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonomide yaşanan gelişmelerin bir dalgalanma niteliğinde olmadığının ortaya çıktığını savunarak, 'Türkiye'de bir mini kriz söz konusudur' dedi.

Türkiye’nin iyi bir gidiş içinde olmadığını kaydeden Baykal, hükümete, "Milli Eğitim, İçişleri ve Maliye bakanları ile Başbakanlık Müsteşarının görevden alınması, TMY’nin çıkarılması, Cumhurbaşkanının parlamentoda uzlaşmayla seçileceğinin ilan edilmesi ve 30 Ağustos’a yönelik bir kriz planlaması içinde olmaması" tavsiyesinde bulundu.

Baykal, partisinin grup toplantısında konuşmasına başlarken, Ankara Büyükşehir Belediyesine Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerinde tasarruf yetkisi verilmesini öngören yasa teklifine karşı harekete geçen bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin de salonda bulunduklarını söyledi.

AOÇ arazisinin yıllardan beri fiili durum yaratılarak amacı dışında kullanıma açıldığını ve talan edildiğini savunan Baykal, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yasanın çıkması durumunda çiftlik arazisi üzerinde çok ciddi bir şekilde imar yetkisi kullanabileceğine dikkati çekti.

Belediyenin yasayla ilgili olarak öne sürdüğü gerekçelerin hiçbirisinin doğru olmadığını ifade eden Baykal, 'Bu araziyi bir rant, yapılanma alanı haline dönüştürmek isteyenler karşısında bütün yetkilerimizi kullanarak görevimizi yapacağız' dedi. Konuşmasında PMD eski başkanı gazeteci Kemal Saydamer'in vefatından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Baykal, Saydamer'in ailesine ve gazeteci arkadaşlarına başsağlığı dileklerini iletti.
Dursunbey'de bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasından da söz eden Baykal, iş güvenliği konusundaki ilgisizlik ve gevşekliğin can ve maddi kayıplara yol açtığını söyledi. Baykal, konuyla ilgili
olarak TBMM'de bir genel görüşme önergesi vereceklerini kaydetti.

'BİR UYARI OLARAK ANLAŞILMALI'

CHP lideri Baykal, ekonomide bir süreden beri yaşanan sıkıntının 'dalgalanma' olarak değerlendirilerek yumuşatılmaya çalışıldığını söyledi. Yaşananların bir dalgalanmanın ötesinde olduğunun ortaya çıktığını öne süren Baykal, şunları kaydetti:

'Türkiye'de bir mini kriz söz konusudur. Tam bir kriz değil ama bir uyarı olarak anlaşılması gereken, gidişatın iyi olmadığını gösteren bir mini kriz tablosuyla karşı karşıyayız. Dolar ve Avro'da birden bire yüzde 20'nin üzerinde kur artışı ortaya çıkmıştır. Bunun ineceği beklentisi vardı ama öyle olmadı. Merkez Bankası, bir
toplantıyla gerekli tedbir alınacağını açıkladığı halde kur inmedi.'

Uygulanan ekonomi politikasının enflasyon hedeflerine göre programlandığına dikkati çeken Baykal, 2006 yılı için enflasyonun yüzde 5 hedeflendiğini ancak Mayıs ayı itibariyle enflasyon oranının yüzde 9.86 olarak açıklandığını vurguladı.

'BUNLAR HAZIR YEDİLER'

Deniz Baykal, bu durumda yüzde 5 enflasyon hedefine göre yapılan programın uygulanabilir olmaktan çıktığını ileri sürerek, yeni bir program ortaya konulması gerektiğini kaydetti. Geride bırakılan dönemin Türkiye'yi kurda tekrar 2003 noktasına taşıdığını ifade eden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu hükümet işbaşına geldiği zaman kendinden önce çok ciddi, acı tedbirler alarak ekonomide toparlanmaya yönelmiş olan bir hükümetin mirasını devraldı. Bunların kendi kararlarıyla, cesaretle, bedelini ödeyerek ekonomik sorunları çözmek için attıkları önemli adımlar yok. Bunlar hazır yediler. Geçmiş hükümetin yaptıklarını hazır yediler, dünya ek