Patronlar


Öğrencilerin protestosu üzerine konuşmasını yarım bırakan Baykal, "Bunların artık orjinalliği kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde düzenlenen "1 Mart Tezkeresi Sonrası Ortadoğu veTürkiye" konulu sempozyuma katıldı. Baykal, burada yaptığı konuşmada, Irak'ın kitle imha silahı ürettiği yönündeki iddiaların, buraya yapılan müdahalenin nedeni olarak gösterildiğini hatırlatarak, bu iddianın hiçbir siyasi ve hukuki dayanağının bulunmadığını söyledi. Müdahalenin asıl nedeninin bölgenin zengin petrol kaynakları olduğunu aktaran Baykal, "ABD'nin elindeki petrol kaynakları giderek azalmaktadır. Her geçen gün petrol kaynaklarına daha bağımlı hale gelmektedir. Dünyada sınırlı bulunan petrol kaynaklarına rağmen, petrol tüketimi patlamak üzere. Örneğin, Çin önümüzdeki 30 yılda ABD'nin bugün tükettiği petrol kadar petrola ihtiyaç duyuacaktır" dedi.

Petrolün dünyada stratejik önem taşıdığını aktaran Baykal, Ortadoğu'nun da bu nedenle önem kazandığına dikkat çekti. Bu bölgedeki siyasi yapılanmaların halktan kopuk, diktatör ya da geleneksel feodal yapılanmalar olduğunu söyleyen Baykal, "Bölgede petrol ve terör iç içe. Bu yönetimlerin en zayıf noktası terör tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmeleridir" diye konuştu.

1. Körfez Harekatı sonrasında, Irak'ın 36. paralelinin kuzeyi ile 23. paralelinin güneyinin Bağdat'ın egemenliği dışında bir alan haline getirildiğini aktaran Baykal, "Bu uygulamaya Türkiye'nin de katkısı oldu. İncirlik üssü, Çekiç güç adı verilen bu gücün askeri hareket noktası olmuştur" ifadesini kullandı. Sözkonusu bölgedeki otorite boşluğunun bilinçli olarak oluşturulduğunu dile getiren Baykal, "Yıllarca bize Irak'ın toprak bütünlüğü anlatıldı ama, Türkiye'de Irak'ı parçalayacak bir sürecin içinde bu sayede fiili olarak bulunmuş oldu" şeklinde konuştu.

"Orada bir boşluk bırakıyorsanız, muhakkak ki, yerel güçler, Peşmergeler bir varlık ortaya koymaya çalışırlar" diyen Baykal, kendisinin sözkonusu olayların yaşandığı 1990'lı yıllarda parlamentoda olduğunu hatırlattı. Baykal, Çekiç Güç'ün süresinin her üç ayda bir uzatıldığını söyleyerek, "3 ayda bir çekiç güç oylamaları yapılırdı. Ben hiçbir oylamada oy vermedim. Çünkü Irak parçalanacaktı. O parçalanmanın bölgeye yansıyacağını ve Türkiye'yi de sıkıntı içine sokacağını düşündüm" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, farklı bölgelerden dalga dalga anavatana göç eden kişilerin oluşturduğu bir devlet olduğunu söyleyen Baykal, "Bu bizim ulusallaşma sürecinden geçme zorunluluğumuzu doğuruyor" dedi.

"TÜRKİYE'NİN MACERAYA TAHAMMÜLÜ SÖZKONUSU DEĞİLDİR"

Baykal, bu konuda Türkiye'nin büyük emek harcadığını belirterek, "Türkiye'nin maceraya tahammülü sözkonusu değildir... Her savaş bir stres, bir parçalanma potansiyelidir" diye konuştu.

Harekattan sonra Irak'ın Iraklılar ile çatışır duruma geldiğini anlatan Baykal, "Onlar Iraklı olduğunu unuttular. Şimdi yeni bir şey farkettiler. Ben Kürt'üm, Alevi'yim, Şii'yim, Türkmen'im... Irak şu anda tehlikeli bir siyasi bölünmenin içindedir" dedi.

Baykal'ın salondaki konuşması bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Baykal'ı protesto etmek isteyen öğrencilerin, sempozyumun gerçekleştirdiği salona girmesi jandarma tarafından önlendi. Salona girmesi önlenen öğrenciler, Baykal'ın konuşması sırasında salonun dışından camlara vurarak, "Baykal Beytepe'den defol!" şeklinde sloganlar atmaya başladı. Dışardaki öğrencilerin pr