Patronlar


Akif Beki, Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği bilgilendirme toplantısında, İtalyan La Repubblica gazetesinden alıntı olarak bugün bazı gazetelerde yer alan “AB ile ilişkilerimizi tamamen keseriz” sözünün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olmadığını söyledi. Beki, “Haberin geri kalanı doğrudur, ama bu söz muhabirin yorumudur. Başbakan'a ait değildir” dedi.

Erdoğan-Abdullah görüşmesi
Başbakan Erdoğan ile Ürdün Kralı Abdullah'ın görüşmesinde Irak konusunun gündeme geldiğini de kaydeden Beki, Irak'a komşu ülkelerin istişaresinin önemine dikkat çekildiğini söyledi. Beki, “Görüşmede Irak'taki son gelişmeler ele alındı. Anayasa süreci, terör faaliyetleri, Türk vatandaşlarına yönelik saldırılar ele alındı” dedi.

Irak anayasasının hazırlanması sürecinin hassasiyetle izlenmesi gerektiği üzerinde durulduğunu ifade eden Beki, Başbakan'ın, Irak konusuyla ilgili, “Oradaki ateş bizi de yakar” dediğini aktardı.

Beki, bir soru üzerine, “Irak konusu ele alındı ama Irak ile ilgili bir karar alınmadı. Kral Abdullah bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Acil bir durum, sürpriz bir gelişme yok, özel bir mesaj da getirmedi” diye konuştu.
Başbakanlık Sözcüsü Beki, görüşmede İsrail-Filistin konusunun gündeme gelmediğini kaydetti.
Bozüyük'te yapılan gösterilere ilişkin bir soru üzerine de Beki, ”Sayın Başbakan, provokasyonlara karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağırmaktadır” dedi.