Finans


Bankalar Yasası'na aykırı hareket edenlere yaptırım uygulanacağını bildiren BDDK, bankalara 'Bizi sahaya indirmeyin' mesajı verdi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), küresel krizin Avrupa bankalarına da sıçramasıyla, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı yabancı bankaların kredilerini vadesinden önce geri çağırdığı iddialarıyla ilgili inceleme başlattı. Kredilerle ilgili işlemleri takibe alan BDDK, bankaları Bankalar Yasası'na aykırı işlem yapmamaları konusunda uyardı.

BDDK yönetimi, kredilerin vadesinden önce geri çağrılması konusunda ısrarcı olunması halinde de, bankalar bazında yaptırıma gidileceği mesajını verdi. BDDK bankalara, 'BDDK'yı sahaya indirmeyin. Tüm oyuncular, kurallara uygun hareket etsin' mesajı verdi.

ÖDENMEYENLER ÇAĞRILMIŞ

BDDK, konuyla ilgili bir inceleme yaptı. Yapılan incelemede geri çağrılan kredilerin, taksitleri ödenmeyen krediler olduğu belirlendi. Daha önce taksitleri aksayan kredilerde firmalara daha anlayışlı davranan bankaların, son dönemde taksitlerinde sorun çıkan kredileri geri çağırdığı görüldü. BDDK uzmanları, bankaların geri çağırma işleminde suistimal olup olmadığını inceledi. İncelemede, geri çağrılan kredilerin Bankalar Yasası'na aykırı uygulamalar içermediği görüldü.

 Ancak BDDK, uygulamanın daha da yaygınlaşarak, firmaları zor durumda bırakacak boyutlara ulaşmaması konusunda bankalara uyarıda bulundu. Kredileri vadesinden önce geri çağıran bankalarla görüşen BDDK yönetimi, küresel kriz ortamında firmalarına sahip çıkmayan bankaların, 'kendi ayağına kurşun sıkmış' olacağını belirterek, bu konuda firmalara daha anlayışlı davranılmasını istedi.

Anlık takip var

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), küresel finans krizinin büyümesinin ardından Türkiye'de faaliyet gösteren bankalardaki tüm işlemleri yakından takip etmeye başladığı bildirildi. Özellikle mevduat hareketleri ve kredi işlemleri BDDK'dan anlık olarak takip ediliyor. Kredi transferleri konusunda da Merkez Bankası ile işbirliği içinde çalışma yürütülüyor.

Hüseyin Özay/Star