Patronlar


Piyasalardaki dalgalanmayla gündemin ikinci sırasına düşen Türk bankalarının yabancı gruplarla evliliği tekrar alevlendi. Denizbank'ın Dexia'ya satışından sonra başta Şekerbank olmak üzere Tekstilbank, Abank ve Oyakbank'ın yabancılarla satış ve ortaklık görüşmeleriyle ilgili kulislerde hareketlilik yaşanıyor. Konuşulanlara göre Şekerbank'ta anlaşma ayın 21'ine kadar sağlanacak.

Şubatta Rabobank ile satış görüşmeleri sona eren Şekerbank, nisan ortalarında 10'un üzerindeki taliplisinden dördü ile bilgi odasına girdi. Bu bankaların İngiliz Standart Plc, Fransız Banque Populaire, Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum'un bankası Dubai Bank ve İtalyan IMI Bank ile Çalık Grubu konsorsiyumunun olduğu söyleniyor. Bazı kesimler Kazak Alembank'ın da bilgi odasına alındığını kaydediyor.

Yabancılar yarışıyor
Borsadaki hisselerle Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın payı yüzde 53.53'e, Şekerbank Personeli Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı'nın payı ise yüzde 14.43'e ulaşıyor. Yani bu iki kurum bankanın yüzde 67.97'sinin sahibi. Bilgi odasındaki bankaların bu iki kurumun hisselerini almak için atbaşı yarıştığı söyleniyor. 21 Haziran'a kadar sonuçlanması beklenen görüşmelerde bankanın satış fiyatının toplam 920 milyon dolar piyasa değeri üzerinden yapıldığı konuşuluyor. Bir iddiaya göre de Alembank'ın görüşmelerde öne geçtiği yönünde.

Uzun süredir yabancılarla ortaklık görüşmesine başlayacağı konuşulan ve bir türlü resmi ağızdan açıklanmayan Tekstilbank'ta da son günlerde yine yabancı ilgisi konuşuluyor. Söylenenlere göre Turkcell'e ortaklığıyla tanınan Alfa Group, Tekstilbank'ta incelemelere başlamış. Kulislerde Tekstilbank'ın satışının yaz sonunda bitirilmesi hedeflendiği konuşuluyor.

Oyak'ın tamamı satılacak
Sektörün küçük bankalarından Abank'la bir Yunan bankasının ilgilendiği konuşulurken, en ilginç kulis Oyakbank ile ilgili. Oyak Grubu, bankayı tamamen satmayı planlıyormuş.

Grubun Sümerbank'ı alıp, Oyakbank ile birleştirdikten sonra satış sınırlaması için konulan süre ağustosta sona eriyor. Oyak Grubu, yabancılarla ortaklık düşündüklerini fakat ağustostan önce açıklama yapmalarının mümkün olmadığını belirtmişlerdi. Grubun, yüzde 50 ortak alma görüşünden vazgeçtiği söyleniyor.

çağrı Bilgin/Radikal