Patronlar


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, el konulan Yurtbank ile bir protokol çalışması yapıldığını açıkladı. Ertürk, geçmişte Ali Balkaner'in sahibi oluğu Yurtbank'ta, Erol Aksoy ile yapılana benzer bir model uygulanabileceğini, ancak henüz kesin karar verilmediğini söyledi.

Erol Aksoy Grubu ile yapılan protokolde, TMSF, belli bir kontrol mekanizmasını elinde tutarak, el konulan şirketlerin yönetimlerini Aksoy'a iade etmişti.

Yurtbank'ın içinin boşaltılması sonucu oluşan 1 milyar 18 milyon dolarlık zarardan sorumlu tutulan ve halen Kartal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ali Balkaner, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Balkaner, karar duruşmasında baygınlık geçirerek hastaneye kaldırılmış, oradan da kaçmıştı. Değişen TCK gereği hakkındaki karar Yargıtay tarafından bozulan ve yeniden yargılanan Balkaner, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Balkaner'in dosyası halen Yargıtay'da bulunuyor.

Kentbank'a farklı bir model
El konulan bir diğer banka olan Kentbank'taki sürecin biraz daha değişik olduğunu ifade eden Ertürk, şunları kaydetti:
"Bankanın Fon'a devrinin iptal edilmiş olması dolayısıyla özel bir durum var. Ama bizim iptalle ilişkimiz yok. Süzer Grubu'nun bankaya olan kredi borçlarının ödenmesine ilişkin protokol çalışması yapıyoruz. Bu konuda olumlu çalışma var. Borçla ilgili bir hesaplama çalışması yapıyoruz. Şirketlerin yönetimleri bizde değil. Sadece belli bir borç meblağını, yükünü ödenebilir hale getirecek bir model üzerinde çalışıyoruz."