Patronlar


Sanayi Bakanı Ali Coşkun'la çarşamba günü yaptıkları toplantıda 'zam yok' sözü veren çimento sektörü temsilcileri, 24 saat bekleyebildi. Nuh Çimento, İstanbul Anadolu Yakası'ndaki müşterilerine toplantı akşamı faks çekerek 1 Haziran itibariyle çimentoda ton başına 5 YTL zam yaptığını bildirdi.

Çimento sektörü temsilcilerinin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'la çarşamba günü yaptıkları toplantıda verdikleri "Zam yapmayacağız sözü" sadece 24 saat dayanabildi. Zammı ilk yapan Nuh Çimento oldu. Üstelik zam kararı, zam yapılmayacağı sözünün verildiği toplantının yapıldığı günün akşamında Nuh Çimento'nun müşterilerine fakslandı. Faksta, "1 Haziran 2006 tarihinden itibaren dökme çimentoya ton başına 5 YTL zam yapılmıştır" denildi. İstanbul Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteren bir hazır beton firmasına gönderilen faksın alındı saatinin akşam 20:00 olduğu görüldü.

Ton başına 5 YTL'lik zam uygulaması da önceki gün yürürlüğe girdi. Nakliye bedeli de hesaba katıldığında bölgede çimentonun ton fiyatının 110 - 115 YTL aralığına yükseldiği belirtildi. Coşkun'un yanısıra Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Çimento İşverenleri Sendikası Başkanı Ahmet Eren ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda çimento üreticileri "Maliyet artmadıkça zam yapmayacağız" taahhüdünde bulunmuştu. Üreticiler, sıkıntınında Marmara ve İç Anadolu bölgeleriyle ilgili olduğunu toplantıda dile getirmişti. Nuh Çimento'nun zam faksı da İstanbul Anadolu Yakası'ndaki müşterilere gönderildi.

KARNEYLE SATIYORLAR
Öte yandan dün bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Dr. Ahmet Paksoy da çimento üreticilerini bir nevi karne uygulaması yaparak, arzı sınırlandırmakla suçladı. Paksoy, "Çimento tedarik edememekten dolayı uğranılan kapasite kaybı hazır betondaki fiyat artışındaki en büyük etkendir" dedi. C25 tipi hazır betonun bir metreküpüp 60 YTL'den 75 YTL'ye çıktığını söyleyen Paksoy, "Çimentocular kotalar koyarak bir nevi karne usulüyle, arzı sınırlandırıyorlar. Bizim üretimimiz için büyük sıkıntılar yaratıyor. Çimento sektörü bu konuda sınıfta kalmıştır. Hiç olmazsa tedarikte önceliği standart dışı üretim yapan firmalar değil, standartlara uygun üretim yaptığını belgeleyen kalite belgeli firmalara versinler" dedi. Bu arada çimento üreticilerinden sonra demirciler ve hazır betoncular da denetim altına alınıyor. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, "Çimento üreticileriyle yaptığımız toplantıda, hazır betoncuların daha çok piyasayı dalgalandırdığı ortaya çıktı. Önümüzdeki hafta hazır beton ve demircilerle de toplanacağız. Uzmanlarımız şimdi konuyu inceliyor ve raporlarını tamamlıyorlar" dedi.

Şahinoğlu: Zam yapmayız demedik

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, ton başına 5 YTL'lik zamla ilgili olarak "Biz zam yapmayacağız demedik ki" dedi. Nuh Çimento'nun altı ayda bir fiyatları gözden geçirdiğini söyleyen

Atalay Şahinoğlu

Şahinoğlu, "Bize göre bu bir düzeltmedir. Şimdi, altı ay daha zam yapmayacağız. Maliyet artışı, enflasyon gibi verileri gözden geçirip ona göre karar veriyoruz. Maliyet artışının tamamını da yansıtmadık zaten. Altı ay daha zam yapmayacağız" diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi Kiptaş'a satış fiyatlarını örnek gösteren Şahinoğlu, zamla KDV hariç fabrika çıkış fiyatının ton baş