Patronlar


Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Çayyaka köyünde, Çayyaka Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından 8.si düzenlenen Çayyaka Köyü Cemevi Anma Töreni'nde konuşan Bakan Yıldırım, ülkeyi bölmek isteyenlere gözdağı verdi.

Çayyaka köyünden bu ülkeyi aklı sıra bölmek, zayıf düşürmek isteyen, bu ülke hakkında kötü emelleri olanlara çok güzel bir mesaj verdiklerinin altını çizen Bakan Yıldırım, "Bu mesaj nedir? Bir olmak, birlik olmak, diri olmak, işte bu köyün verdiği mesaj. Burada o kuş beyinlilere haykırıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğini, dirliğini, beraberliğini bozmaya onların o küçük akılları ermez. Boşuna uğraşmasınlar. Gelsinler buraları görsünler. İşte farklılıklarımız. Ne kadar zenginliğimizi oluşturdunu burada görsünler ve bu umutsuz yolculuktan vazgeçsinler." dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde ayrımcılık yönünden faaliyetler olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, "Avrupa'da Yüzyıl Savaşları oldu. Oluk oluk kanlar aktı. 30 yıl mezhep savaşları oldu. Arkasından hiçbirşey olmadı. 200 yıl önce Napolyon, 50 yıl önce ise Hitler istila etti. Sonunda baktılar ki bu işte çözüm yok. İnsanlar ölüyor, fakat hiçbir sorun çözülmedi. Tuttular ne yaptılar, bir olalım, birlik olalım, Avrupa Birliği'ni kurdular ve şimdi tek devlet olarak, güçlü olarak bölgelerinde birlik oluşturarak bu şekilde bölgenin refah ve istikrarını sağlamaya halklarının mutluluğunu sağlamaya çalışıyorlar. Ülkemizde 1071 yılından beri Anadolu topraklarına gelen ecdadımız, burda birlik ve beraberlik içerisinde yaşamış, dedik ya farklılığımız zenginliğimizdir. Bunun en canlı örneği benim. Çünkü benim adımı Alevi bir komşum koydu. Biz içiçe yaşadık, biz asırlarca beraber yaşadık. Bugün de beraber yaşıyoruz. Bundan sonra da beraber yaşayacağız. İşte bunun en güzel örneğini Çayyakalılar veriyor. Çünkü Ehli Beyt, hakk, Muhammet, Ali bizim hepimizin inandığı yoldur. İslamiyetin doğuşu buradan başlıyor. Biz biliyoruzki Allah'a giden yollar nefes alan veren tüm canlıların sayısı kadardır. Kimse bir yol tarif edemez. Bu iş bu kadar açıktır." diye sözlerini tamamladı.

Erzincan/Cihan