Patronlar


BDDK ile TMSF'nin başkan ve üyelerinin maaşı Başbakanlık Müsteşarı maaşının iki katına yükseltilince üst kurullar arasında maaş tartışması çıkmış, aynı kulvarda yer aldığını ifade eden SPK da Başbakanlık'a bir yazı yazarak maaşlarının iki üst kurula eşitlenmesini talep etmişti.

SPK'nın bu talebi, Mortgage yasa tasarısının Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında önergeye dönüştü. Ancak Komisyon üyelerinin, SPK lehine verdiği önergeyi Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener kabul etmedi. Şener ret gerekçesini, "Ben aslında BDDK ile TMSF başkan ve üyelerinin maaşlarının böylesine yükseltilmesine de karşıydım. Şimdi bir de SPK'da aynı şeye izin veremem" sözleriyle açıkladı.

Şener'in karşı çıktığı maaş 9 bin YTL. Üst kurulların maaş tartışması bitecek gibi görünmüyor. Ancak hem BDDK hem de TMSF, maaşlarının sürekli gündemde tutulmasından rahatsız. Bir BDDK üyesi, "Tartışma yersiz. BDDK'nın denetlediği sektörle diğer üst kurulların denetlediği sektör aynı mı?

Bankalarda şube müdürleri bile bizden yüksek maaş alıyor. Bütün üst kurullar kontrol ettikleri alanlar itibariyle eşitse, maaşlar da eşitlensin" yorumunu yaptı.

Yoruma diğer üst kurulların alınacağı kesin. Bizim merak ettiğimiz, BDDK'nın niçin hala internet sitesinde eski maaşları yayınladığı.

MEMURA MÜDÜRÜNDEN 800 YTL'LİK GÖMLEK
Bir önceki yazımızda, memurlara promosyon piyangosu vurduğunu yazmıştık.
Hatırlamakta yarar var; personelinin maaşını daha önce Ziraat Bankası'na yatıran Çocuk Esirgeme Kurumu, promosyon taahhüdü karşılığında hesabını Ziraat'tan çekip özel bir bankaya yatırmış, bu bankadan elde ettiği promosyon parasını da 450'şer YTL olarak kendi memurlarına dağıtmıştı.

Bu uygulama son dönemde bir çok kamu kurumunda yaşanıyor. Kamu kurumu parasını kamu bankasından çekip özel bankaya yatırıyor, karşılığında da promosyon adı altında yüklü paralar alıyor. Ancak öğrendik ki, her kurumdaki memur Çocuk Esirgeme'de çalışanlar kadar şanslı değil. Bankanın verdiği paraların kendilerine dağıtılmadığı şikayetiyle çok sayıda memurdan isyan telefonları aldık. Bütün kurumları sıralamak mümkün değil. Bize ilginç gelen örneği sizlerle paylaşalım:

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü de promosyon cazibesine kapılıp personel maaşlarını özel bankaya kaydırmış. Bunun karşılığında da özel bankadan promosyon adı altında tam 320 bin YTL para almış. Ancak, gelin görün ki AOÇ Müdürü Mehmet Emin Güzel, promosyonu personele dağıtmak yerine kasada tutmayı tercih etmiş. Bu duruma tepki gösteren personel de dilekçe yazıp, paralarını istemişler. Müdür Güzel'in personele yanıtı ise, "İstediğiniz para bir gömlek parası ancak ediyor. Çok isteyen varsa gelsin bir gömlek parası vereyim" olmuş.

AOÇ'de 400 kişi çalışıyor. 320 bin YTL personele dağıtılmış olsa her bir AOÇ çalışanı 800'er YTL para alacak. Hesap net de memur, "gömleğimi istiyorum" dediğinde AOÇ Müdürü 800 YTL'lik gömleği nereden bulacak?

Erdoğan Süzer/Sabah