Patronlar


Uluslararası Şeker Örgütü'nün (ISO) Yıllık Olağan Konsey Toplantısı sırasında gazetecilerin son günlerde piyasalarda yaşanan gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Coşkun, şu anda Merkez Bankası'nda 60 milyar doları aşkın döviz rezervi bulunduğunu, ticari bankaların durumunun da çok iyi olduğunu söyledi.
Coşkun, sürdürülebilir bir büyüme sürecinde bulunulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

'Türkiye'de şu anda krize sebebiyet verecek bir tablo yok. Dış ticaret açığı ve cari açık da, devlet müdahalesi olmadan piyasa koşullarında finanse edilebildiği için orada da bir sorun yok. Bu 'hassasiyetle takip edilmesin' demek değildir. Daha dün Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı yaptık. Her hafta bunları
değerlendiriyoruz. Şu anda risk olacak hiçbir durum yok. Faiz, döviz ve borsa üçgeninde ekonominin çarpıştığı ekonomiden çıktık, şimdi üretim, yatırım ve ihracat seferberliğine dönüştü. Bu dalgalanmayı ekonomik istikrarın sağlık unsuru olarak görüyorum. Endişelenecek bir durum yok. Birkaç gün içinde herşey yerini alır. Zaten doların, avronun biraz değer kazanması herkes tarafından bekleniyordu. Hem dış ticaret açığının kapanabilmesi, kontrol altına alınabilmesi hem de ihracata destek olması ve ithalatın frenlenmesi
bakımından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum.'

'TEK KALEME BAKARAK EKONOMİYE GÖMLEK BİÇİLMEZ'

Ali Coşkun, 'Sıcak paradan dolayı mı bu yaşandı?' sorusu üzerine de, 'Rekabete açık serbest piyasa ekonomilerinde sıcak para da, soğuk para da girecektir, çıkacaktır. Doğrudan yatırım miktarı ve özelleştirmeye bakacaksınız. Tek kaleme bakarak ekonomiye gömlek biçilmez' diye konuştu.

Coşkun, bir soru üzerine de, 'Türkiye'de siyasi istikrar bozulmadığı müddetçe Türk ekonomisine bundan sonra hiçbir şey olmaz, geriye dönüş olmaz, krizler olmaz. Türkiye'nin imkanları bütün bunları yenmeye ve büyümeye müsaittir' dedi. Şeker Kurumu ve birliklerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na devredilmesinin gündemde olup olmadığına ilişkin bir soruya da Coşkun, 'Ben hiçbir zaman yasakçı Türkiye'den yana değilim. Bu dengeler bizden önce bozulmuş, biz dengeleri kuruyoruz. Dengeler kurulduğunda bu kurumlar da görevini tamamlamış olacak' karşılığını verdi.