Patronlar


Görüşmede, son küresel ekonomik gelişmelerin yanı sıra, Türk ekonomisindeki son gelişmeler ve bekleyişler üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Başbakanlığın Dolmabahçe Sarayı'ndaki çalışma ofisinde yapılan görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşmede IMF heyetinde Birinci Başkan Yardımcısı Anne O. Krueger, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgiani, IMF'nin Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp ve IMF'nin eski Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk yer aldı.
 
Toplantının ardından yapılan açıklamada, görüşmede son küresel ekonomik gelişmelerin ele alındığı, Türk ekonomisindeki son gelişmeler ve bekleyişler üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. Ayrıca Krueger'in hükümetin ekonomik program uygulamasında kaydedilen ilerlemeden ötürü, Bakan Babacan'ı tebrik ettiği belirtildi.

Babacan akşam yemek verecek
 
Öte yandan Bakan Babacan, Yatırım Danışma Konseyi'nin üçüncü toplantısına katılan üyelerine bu akşam yemek verecek.
 
İstanbul'da Halas Vapuru'nda saat 19.30'da başlayacak olan yemeğe Yatırım Danışma Konseyi toplantısı nedeniyle Türkiye'de bulunan 20 uluslararası kuruluşun üst düzey yöneticisinin yanı sıra IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.
 
"En ufak bir sapma sözkonusu değil"
 
IMF heyeti ile görüşmeden önce Türkiye Bankalar Birliği'nin Uluslararası Finans Enstitüsü işbirliği ile düzenlediği, 'Türev Ürünler & Finans Piyasası: Ürün ve Pazarların Genişlemesi' konulu konferansa da katılan Babacan, ekonomi ile ilgili sağlam mesajlar verdi. 
 
Ali Babacan, Türkiye'nin şu andaki sağlam ekonomik temelleriyle çok daha korunaklı bir yapıya sahip olduğuna işaret ederek, 'Türkiye kazanımlarına yeni kazanımlar ekleyerek yoluna devam edecek. Ne siyasette, ne ekonomik olarak ne de uluslararası ilişkilere yönelik politikalarımızda en ufak bir sapma söz konusu değildir ve olmayacak'diye konuştu.
 
Bütçe açığı ve kamu borç stokunun geçmiş yıllara göre düştüğüne değinen Babacan, 'Asla ve asla geçici gelişmeler karşısında bir yılgınlığa, farklı bir eğilime, farklı bir değerlendirmeye prim vermememiz gerekiyor' dedi
 
Babacan, yabancı sermaye konusuna değinirken de, 'Bazı dönemlerde inişler çıkışlar olsa da, artılar eksiler olsa da, uzun vadede 3-5-10 yıl gibi zaman dilimleriyle baktığımızda, Türkiye'ye giren sermaye miktarı Türkiye'den çıkan sermaye miktarının kat kat üzerinde olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın' diye konuştu. 

YATIRIM DANIŞMA KONSEYİ
Türkiye Yatırım Danışma Konseyi, üçüncü toplantısını yarın ve cuma günü (28-29 haziran) İstanbul'da yapacak. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ve Türkiye'nin uluslararası alanda yatırım yeri olarak imajının güçlendirilmesi kapsamında yapılan çalışmalara uluslararası bir bakış açısı kazandırılması amacıyla oluşturulan Türkiye Yatırım Danışma Konseyi'nin toplantısı İstanbul Conrad Otel'de gerçekleştirilecek.
Konsey toplantısına, uluslararası kuruluşları temsilen, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu ve Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt katılacak. Toplantıda 11 ülke ve 12 değişik sektörü temsil eden, 20 çokuluslu şirketin üst düzey temsilcileri de yer alacak.  Söz konusu şirketlerin 2005 yılı sonu itibariyle toplam ciroları yaklaşık 1 trilyon dolar, dünya genelinde yaklaşık 3 milyon kişiye istihdam sağlayan bu şirketlerin toplam sermayeleri de yaklaşık 500 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.