Patronlar


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu’dan devrolan Aysan Anadolu Yay Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin mal, hak ve varlıklarından oluşturulan Aysan Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nü 31 Temmuz 2006 Pazartesi günü (bugün) saat 11:00’de TMSF Binası Konferans Salonu’nda satışa çıkardı. Muhammen bedeli 2 milyon Amerikan doları olan Aysan’a en yüksek teklif 2 milyon 275 bin Amerikan Doları olarak Mastar Metalurji tarafından verildi.

Aysan Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesinde  Fatinoğlu Holding A.Ş., Mastar Metalurji San. ve Tic. A.Ş. ile Özçelik İnşaat ve Taahhüt İşleri Ltd. Şti. şirketleri katılımcı olarak yer aldı. İhale kapalı zarf tekliflerinin açılmasıyla başladı. Fatinoğlu Holding A.Ş tarafından verilen en yüksek teklif 1 milyon 575 bin Amerikan Doları ihalenin başlangıç bedeli oldu. Pey aralığının 100 bin Amerikan Doları olan ihalede toplam 7 artırım gerçekleştirildi. İhale Mastar Metalurji San. ve Tic. A.Ş. tarafından verilen 2 milyon 275 bin Amerikan Doları teklifle son buldu.

Açık artırma yoluyla gerçekleştirilen ihale sonucu Fon Kurulu’nun onayına sunulacak. Fon Kurulu kararına göre ihale kesinlik kazanacak. Kurul’un açık artırmanın pazarlık yoluyla devamına karar vermesi durumunda pazarlık, 01 Ağustos 2006 Çarşamba günü saat 14:00’de TMSF Binası Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

Satışa çıkartılan Aysan’ın ticari ve iktisadi bütünlüğü, faaliyetini sürdürebilmesi için yararlı veya gerekli olan menkuller (makine-teçhizat ve döşeme demirbaşlar), gayrimenkuller, marka-markalardan oluşuyor.

Aysan, taşıt araçları, zirai aletler ve iş makineleri için yaprak yay üretimi yapmak üzere 1977 yılında İzmir-Işıkkent’te kuruldu. Yaklaşık 23 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir alan üzerinde kurulu olan Aysan tesisleri yaklaşık 8 bin metrekare kapalı alana sahip. Türkiye’de özel ısıl işlemli çeliğinden özel ısıl işlemli zirai aletler ve uç demiri üreten ilk kuruluş olan Aysan, 1980’li yıllarda ürünlerini zirai aletler ve refrakter malzemeleri ile çeşitlendirdi. Temmuz 1999’da üretimini durduran Aysan, gerçekleştirilen revizyon çalışmaları sonucunda 2004 Eylül ayında tekrar üretime başladı.

Fabrikadaki revizyon çalışmaları sonucunda yaprak yay ve zirai aletler üretimine tekrar başlanmasıyla yeni müşterilere satışlar başladı. 2005 yılının ilk çeyreğinde önemli otomotiv fabrikalarından biri olan BMC firması ile çalışmaya başlayan Aysan, BMC için komple makaslar imal ediliyor. Aylık ortalama işlem hacmi yaklaşık 50-60 ton civarında olan Aysan, 2004 yılında 32 ton yaprak yay ile 27 adet zirai alet ve 2005 yılında 343 ton yaprak yay ile 219 adet zirai alet satışı gerçekleştirdi.