Ekonomi


Avea, borçlarını erteletmek için Hazine'nin kefil olmasını istiyor 
Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Avea'nın 1,2 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırmak için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın kapısını çaldı. 
 
Doany, Yıldırım ile yaptığı görüşmede, Avea'nın borcunun yeniden yapılandırılabilmesi için finans kuruluşları ile bankaların Hazine'den 'Avea, Türk Telekom'un iştirakidir' yönünde yazı istediğini aktardı. Kreditör ve Bankaların Oger Telecom'dan talep ettiği yazı, Telekom'un yüzde 45, Avea'nın da yüzde 36,5 oranında sahibi durumunda bulunan Hazine'nin söz konusu borçlara 'kefil' olması anlamına da geliyor.

Edinilen bilgiye göre Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany ile iki yönetim kurulu üyesi konuyu önceki gün makamında ziyaret ettikleri Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a açtı. Doany, görüşmede cep telefonu (GSM) operatörü Avea'nın değişik bankalara 1,2 milyar dolar civarındaki borcunun yıl sonuna kadar kademeli olarak yapılandırılması gerektiğini aktardı.

Taksitlendirilmesi istenen tutarın 600 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Doany, Hazine'nin kefalet vermemesi halinde bankaların borç ötelemesine yanaşmayacağına dikkat çekti. Konuya yakın kaynaklar, Türk Telekom'un yüzde 45'inin Hazine'ye ait olduğunu belirterek, "Devletin (Hazine'nin), Avea'daki hisse oranı yüzde 36,5'tir. Avea'nın borçlarının yeniden yapılandırılması için gerekli yazının verilmesi düşünülüyor." dedi.

Hazine'den gerekli yazının alınması halinde Avea'nın banka ve kredi kuruluşlarıyla masaya oturacağını kaydeden aynı kaynaklar, "Haberleşme, sabit hatlardan cep telefonuna doğru hızla kayıyor. Avea'nın rakipleri karşısında güçlü kalması için mali problemlerinin çözümü şart. Avea'nın borç yapılandırılması diğer operatörlerle rekabetini de etkileyecek." değerlendirmesini yaptı. Türk Telekom'un, yüzde 55'ini Oger, yüzde 45'ini devlet kontrol ediyor. Türk Telekom'un iştiraki olan GSM operatörü Avea'da ise üç ortaklı bir yapı görünüyor. Avea'da Telekom'un ortakları Oger ve Hazine'nin payı yüzde 81,9. Kalan 18,1'lik hissenin kontrolü ise İş Bankası'na ait.

Zaman