Spor


Geçtiğimiz günlerde Türk vatandaşı olarak A Milli Takım’a giren Fenerbahçe'nin başarılı oyuncusu Mehmet Aurelio ve Beşiktaşlı Marcio Nobre 22 yaşından sonra Türkiye'ye gelmelerinden dolayı askerlik görevinden muaf tutulacak.

Mehmet Aurelio ve Marcio Nobre ülkeleri Brezilya da askerlik yapmadıkları halde Türkiye'deki ‘Askerlik Kanunu’nun kendilerine sağladığı imkandan yararlanarak ülkemizde de silah altına alınmayacak. Askerlik Kanunu’nun 10. maddesinde yer alan, “Türkiye'ye girdikleri tarihte yirmi iki yaşını doldurmuş veya geldikleri memlekette askerlik yapmış oldukları anlaşılan, Türkiye Cumhuriyeti uyruğuna girmiş göçmenler asker edilmezler.” hükmü gereğince her iki futbolcu da Türkiye'de askerlik yapmayacak.

Türk vatandaşlığını seçen yabancı uyruklu sporculardan Olimpiyat şampiyonu Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu 22 yaş sınırından önce geldikleri için askerlik görevini Türkiye'de yapmıştı. Her iki sporcumuz da üniversite mezunu olduğu için kısa dönem olarak silah altına alınmıştı. Yine bir diğer haltercimiz Nurhan Süleymanoğlu ise Azerbaycan'da vatani görevini yaptığı için Türkiye'de askerlik yapmamıştı.

Fenerbahçe'nin Asbaşkanı ve Hukuk İşleri Sorumlusu Şekip Mosturoğlu, askerlik konusunda şunları söyledi: “Aurelio, Brezilya'da askerlik yaptı. Kaldı ki yapmamış olsaydı da Türkiye'de askerlik yapmayacaktı. Askerlik Kanunu'na göre 22 yaşını geçtiği için de silah altına alınmayacaktı.” dedi.


Zaman