Patronlar


Dünya Kupası finalinde İtalyan futbolcu Materazzi'ye "annesi ve kız kardeşine küfrettiği" gerekçesiyle kafa atan Cezayir asıllı Fransız yıldız Zinedine Zidane'ın değerinin arttığı belirtildi.

"France Football" dergisi, Zidane'ın yıllık reklam gelirlerinin 8.5 milyon euro olarak tahmin edildiğini bildirdi. Bu rakam, Real Madrid'den aldığı yıllık 6.4 milyon euro'dan yüksek. Bu kapsamda final maçında rakibine attığı kafanın Zidane'ın ticari imajını sarsıp sarsmadığı tartışılıyor. Özellikle Zidane'a yatırım yapan reklamcılar, futbolcunun kafa vuruşundan sonraki imajına değer biçmeye çalışıyor.

'Küllerinden doğan tavuskuşu gibi'
Reklamcılığın duayenlerinden Jacques Seguela'ya göre, Zidane'ın piyasa değerinde düşüş beklenmemeli. "Anneme reklamcı olduğumu söylemeyin. O beni genelevde piyanist sanıyor" adlı kitabın yazarı Seguela, Berlin'deki final maçında atılan kafanın "altın kafaya" dönüşeceğini savundu. Seguela, "Bu hareket kamuoyu tarafından çocukça bir jest olarak görülecek. Yani kahramanımız çok daha insani bulunacak. Fransızlar kolay eriştikleri kahramanları sever" diye konuştu.

Futbolcuların reklam değerinin genelde bir iki ülkeyle sınırlı kaldığını anımsatan ve adını açıklamayan başka bir ünlü reklamcı da, Liberation gazetesine verdiği demeçte, "Şimdi Zidane'ın imajı futbolculuğun ötesine taştı, küllerinden doğan tavuskuşuna dönüştü. Yani kıtalararası düzeyde kullanılabilir hale geldi" dedi.

Zidane küreselleşti
Çin'den Brezilya'ya, Türkiye'den Cezayir'e dünyanın dört bir köşesinde yatırımları olan ve Zizou'yla 2004'te 11 yıllık sözleşme imzalayan gıda devi Danone, Zidane'in yeni imajını sadece Avrupa düzeyinde değil, dünya çapında kullanmaya hazırlanıyor.

Zizou'nun en önemli sponsorlarından olan spor malzemeleri üreticisi Adidas, kariyerini kırmızı kartla noktalayan futbolcuya daha da sıkı sarılma niyetinde. Adidas yarın "mercizidane.fr" (Teşekkürler Zidane) adlı bir internet sitesinin açılışını yapacak. Sigorta şirketi Generali ise "2008'de bitecek sözleşmeleri konusunda hiçbir değişiklik olmayacağını" açıkladı. Fransa'nın en büyük mobil telefon şirketi Orange da Zidane için, "Bizi ilgilendiren mütevazı ve halka yakın oluşu" açıklamasını yaptı.

Milliyet