Patronlar


Bugün İstanbul'da başlayan 2. Türk Arap Ekonomi Forumu'na yatırım talepleri damga vurdu.

Körfez Bölgesi'ndeki Arap işadamları Türkiye'de yatırım fırsatları ararken, son yıllarda artan petrol gelirlerinin yatırımlar için gizli bir güç oluşturduğu belirtildi. 
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle Al-Iktissad Wal-Aamal Group tarafından düzenlenen '2. Türk Arap Ekonomi Forumu' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı. İki gün sürecek forumda, Türkiye'de ve Arap ülkelerinde yatırım olanakları, gelişen Türkiye ekonomisinin dinamikleriyle, Türkiye ve Arap ülkeleri arasında gelişen finans ilişkileri, önümüzdeki yıllarda siyasi ve ekonomik kararlarda etkili olacak enerji ilişkileri, temel gündem maddelerini oluşturuyor. 
 
Arap sermayesi yer arıyor
 
Forumda söz alan  DEİK Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, körfez bölgelerinde şu anda 500 milyar dolar civarında dolaşan bir sermayenin söz konusu olduğunu kaydetti. Habbab, bunun yüzde 5'inin bile Türkiye'ye gelmesinin ülke açısından çok büyük bir başarı olacağını vurgulayarak Arap yatırımcıların Türkiye'ye yatırım konusunda çok istekli olduğunu ifade etti.
 
Türkiye'de, Araplar'ın genellikle gayrimenkul sektöründe yatırım yaptığını belirten Habbab, şunları söyledi:

'Bu sermayeyi sanayiye de çekmemiz lazım çünkü, oralarda sanayi çok zayıf, biz bu konuda uzmanız. Onlar sermaye getirsin, biz de bilgi ve teknolojimizi, insanımızı verelim, işbirliği yapalım.
 
Örneğin Katar'da 80 milyar dolarlık yatırımı bulunan, Başkan Yardımcılığını Sheikha Hanadi Nasse Bin Khaled Al Thani'nin yaptığı Amwal şirketi var. Bu şirket çevre ülkelere de yatırım olanaklarını araştırıyor, daha çok inşaat, alışveriş merkezi, residance üzerinde çalışıyor. Katarlı Amwal Türkiye'ye 5 milyar dolarla gelmek istiyor, şirketin Türkiye'ye yönelik yatırım planları olduğunu biliyoruz.'
 
Petrodolar büyük yatırım peşinde
 
Al-Iktissad Wal-Aamal Genel Müdürü Raouf Abou Zaki ise Körfez ülkelerinde son yıllarda artan petrol gelirlerinin önümüzdeki yıllar için çok büyük yatırımlar hedeflediğine dikkat çekti. Zaki, 'Servetler gitgide artmaktadır. Bu, yatırımlar için gizli bir güç oluşturmaktadır' dedi.
 
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Arap dünyası ile Türkiye arasında turizm alanında büyük bir gelişmenin kaydedilmeye başlandığını belirtti. Amr Musa, 'Türk-Arap işadamlarını ortak yatırımlar yapmaya çağırıyorum. Ortak yatırımlar, Orta Doğu bölgesine genel olarak fayda sağlayacak' dedi.
 
"Türkiye'ye gelmek istiyoruz"
 
KOBİ şehri projesi olan Tanmiyat 2050 Projesi'nin Başkanı Sheik Suleiman Al Majid ise yatırımcıların ülke aradıklarını ifade ederek, Türkiye'nin de bu anlamda önemli olduğunu bildirdi. Yatırımcı olarak Türkiye'ye gelmek istediklerini dile getiren Majid, şunları söyledi:
 
'Türk pazarında başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Veriler çok güzel. Türkiye halkı çalışkandır, çalışmayı sever. Bu da bizi teşvik etmektedir. Tanmiyat, Mekke'de 600 milyon dolarlık projeye imza attı. Türkiye'de de bu deneyimimizi getirmek istiyoruz. 30 ay içinde Tanmiyat Projesi'ni gerçekleştirmiş olacağız. Emlak piyasasında her türlü işbirliğine hazırız.'
 
DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da, geçen yıl Türkiye'nin dış ticaret hacminin 17 milyar dolarlık kısmının Arap ülkeleriyle gerçekleştirildiğini belirterek, kıtalar arasında yer alan jeopolitik konumu itibariyle Türkiye'nin, Arap sermayesi için büyük fırsatlar sunduğunu vurguladı.
 
Yırcalı, önümüzdeki dönemde Arap sermayesinin özellikle liman, elektrik dağıtım, petrokimya ve havaalanı konularındaki özelleştirmelere ilgi duyabileceğini ifade ederek, serbest ticaret anlaşmalarının Cezayir, Lübnan ve körfez ülkeleriyle imzalanmasını bekledikleri