Patronlar


Holding şirketlerinden Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret A.Ş.'nin imzaladığı ortak girişim sözleşmesine ilişkin açıklamada, şöyle denildi:

“Enerji konusunda faaliyet gösteren bağlı ortaklıklarımızdan Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret Anonim Şirketi ile dünyanın önde gelen lityum-iyon pil üreticilerinden olan ve Alman otomobil üreticisi Volkswagen Grubun da Çin'deki ortaklığı vasıtasıyla yaklaşık %24 hissesine sahip olduğu Gotion Grup'un Singapur'daki bağlı kuruluşu Gotion Singapore PTE. Ltd. ile Türkiye'de kurulacak ortaklık bünyesinde öncelikle elektrik depolama sistemleri montaj fabrikası ve sonrasında ikinci aşama olarak lityum iyon prizmatik pil üretimine ilişkin üretim fabrikası yatırımı için 20/05/2024 tarihinde bir ortak girişim sözleşmesi imzalanmıştır.

Ortak girişim sözleşmesi kapsamında, Türkiye'de kurulacak yeni şirkete yüzde 60 oranında Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret Anonim Şirketi, yüzde 40 oranında ise Gotion Singapore PTE. Ltd. sermaye katkısında bulunacaklardır.

Bu yatırım kapsamında, yurtiçinde istihdama, teknoloji geliştirmeye ve katma değerli ürün üretimine katkı sağlarken yurtdışı piyasalarda yürütülecek satış ve pazarlama faaliyetleri ile ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması da hedeflenmektedir.”

patronlardunyasi.com