Patronlar


Sağlıklı Yaşam Konferansı'nın 'Akıllı Hasta Olmak' konulu toplantısına katılan Mehmet Öz, buradaki sunumuna konferansa katılan yüzlerce kişiyi ayağa kaldırıp, 'doğru nefes alma' yolunu anlattıktan sonra başladı. Daha sonra yaptığı konuşmasında 'akıllı hasta'yı belirleyen öğeleri tek tek sıralayan Doktor Öz, hastalığın 'suç' doktorun ise 'dedektif' olduğunu belirterek, hastanın dedektife yani doktora çalışmalarında yardımcı olması gerektiğini söyledi. Hastanın tedavi olacağı hastanenin seçiminden, ameliyat sonrasına kadar bilinçli bir yol izlemesi gerektiğini vurgulayan Öz, hastaların özellikle sağlık profillerini yanında bulndurarak hastaneye gitmelerini önerdi. Mehmet Öz, en iyi hastaneyi bulduktan sonra, teşhisin konulmasının ardından, ikinci bir doktora da danışılması gerektiğini vurguladı. Öz, yapılan araştırmalarda hastaların sadece yüzde 10'unun ikinci bir doktorun fikrine başvurduğu ancak bunların yüzde 30'nun olumlu sonuç elde ettiğini aktardı.

New York Presbyterian Hastanesi kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Özgen Doğan ise, son 30-40 yılda kalp damar

hastalıklarından ölümlerde yüzde 60'a varan azalma yaşandığını bildirdi. Doç. Dr. Doğan, doğru seçim için akıllı hasta olmanın çok önemli olduğunu, bunun için de tedavi çeşitlerinin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında son yeniliklere de değinen Doğan, anjiyo ile görülemeyen damar çeperinin bilgisayarlı tomografiyle görüntülenebildiğini anlattı.

Konferansın ana sponsoru İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Ömer Bilgeseven de İstanbul halkına sağlıklı ekmek yedirmek için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Bilgeseven, Türk insanının beslenmesinde tahıl ürünlerinin ilk sırada geldiğini belirtti.

Konferansı, aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sanatçılar Yılmaz Morgül ve Bulut Aras'ın da bulunduğu 2 bine yakın kişi izledi. 

Cihan