Patronlar


Adabank için şartname alan 8 firmanın hiç birinden teklif gelmeyince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), ihaleyi 3 Temmuz’da yenileyeceğini açıkladı. Ancak yatırımcıların "ileride çıkabilecek yükümlülükler" korkusuyla cazip bulmadığı Adabank’ın tasfiyesi gündeme geldi.

8 ŞARTNAME ALINMIŞTI:

TMSF dün 2003 yılında el koyduğu Uzan Grubu bankalarından Adabank’ın dün ihaleye çıkardı. Yüzde 99.99’u 60 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan banka için teklif gelmemesi nedeniyle satış 3 Temmuz’a ertelendi. TMSF prosedür gereği muhammen bedelin yüzde 75’ini verene bankayı satacağını duyursa da, Adabank’ın tasfiyesinin de düşünüldüğü öğrenildi. Verilen bilgilere göre Adabank için biri İş Bankası olmak üzere 8 şartname alınırken, bilgi adasına sadece iki yatırımcı girdi. İhaleye katılmak için gerekli olan muhammen bedelin yüzde 7.5’i olan 4.5 milyon YTL’yi kimse yatırmayınca, ihalenin yapılması gereken saatte ihalenin ertelendiği açıklandı. Buna göre banka 3 Temmuz’da açık artırma yoluyla muhammen değerinin yüzde 75’ini ve satış masraflarını geçmesi şartıyla en çok artırana ihale edilecek.

YÜKÜMLÜLÜK KORKUSU:

Adabank’a olan ilgisizliğin nedeni TMSF’nin Uzan Grubu’ndan ilk defa bir "şirket" satıyor olmasına bağlanırken, bu şöyle açıklandı: "TMSF daha önceki satışları ticari ve iktisadi bütünlük olarak yapmıştı. Demirbank, Sümerbank gibi satışlarda, yükümlülükleri TMSF üstlenmişti. Adabank’ın şirket olarak satışa çıkarılması, alacak kişinin bütün yükümlülükleri ve varlıkları devralması anlamına geliyor. Şu anda bankada bir sorun görünmese de yatırımcılar, ilerde görünmeyen bir şey çıkabilir endişesi taşıyor."

5 MİLYON YTL İÇİN:

TMSF Başkanı Ahmet Ertük, ikinci ihalede de teklif gelmezse "mecburen" Adabank’ta da yükümlülükleri üstlenmeyi düşünebileceklerini açıklarken, yapılan bir hesaba göre bankanın tasfiyesinin daha doğru olacağı fikri de bir diğer alternatif olarak değerlendiriliyor. Mart 2006 verilerine göre bir şubesi, 62 çalışanı ve 45.5 milyon YTL aktifi büyüklüğü bulunan bankanın satışından önemli bir gelir elde edilecek olması tasfiye görüşünü desteklerken şu hesap yapılıyor: "Bankanın halen kasasında 40 milyon YTL’ye yakın parası var. Muhammen bedelin yüzde 75’ini yani 45 milyon YTL’yi veren bankayı alacak. 5 milyon YTL için bu satışı yapmaya gerek var mı, şimdi bunun kararı alınacak."

Nilgün Karataş/Hürriyet