Patronlar


New York Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin ceza ve iş yapmama tehditleri ile dört büyük Avrupa bankasına İran'la çalışmama yönünde baskı yaptığını öne sürdü. Gazete, ABD'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bu yönde bir kararı olmamasına rağmen Avrupalı bankalara baskı yaptığını vurguladı.

TÜRKİYE'DE FAALİYET GÖSTEREN İKİ BANKA DA VAR

ABD'nin baskı yaptığı Avrupalı bankaların adını da açıklayan gazeteye göre, bu bankaların arasında TEB'in ortağı Hollandalı ABN Ambro ve Türkiye'de uzun süredir faaliyet gösteren İngiliz HSBC de yer alıyor. New York Times, ABD'nin baskı yaptığı diğer bankaların ise İsviçreli UBS ve Credit Suisse olduğunu aktardı. Haberde bütün bu bankaların ABD'de ofisi ya da büroları olduğuna ve bu birimlerin ABD yasalarının altında çalıştığına dikkat çekildi.

Bu bankalardan UBS ve ABN Ambro, Amerika'da daha önce yaptırımlarla karşılaşmıştı. UBS, iki yıl önce "Amerikan dolarını, o dönem ABD'nin ticari yaptırım uyguladığı İran, Libya ve Yugoslavya'ya yasadışı olarak aktardığı gerekçesiyle Federal Rezerv bankası tarafından 100 milyon dolar ödemeye mecbur bırakılmıştı. ABN Ambro da benzer nedenlerle 80 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Öte yandan analistler, ABD'nin bu girişimiyle elde etmeyi planladığı etkiyi yapamayabileceğini belirtiyor. Uluslararası Kriz Grubu analisti Kerim Sadjadpour, İran'ın petrolden günde 300 milyon dolar kazandığını, bu yüzden "birkaç Avrupa bankasından etkilenmeyeceğini" söyledi.