Patronlar


Kretschmer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu makamında ziyaret etti.  Kretschmer, ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, TOBB'un çok sayıda işletmeyi barındıran iş dünyasını temsil etmesi nedeniyle  Türkiye'nin AB müzakere sürecinde önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, “İş dünyası, her zaman aday ülkeler ile gerçekleştirdiğimiz katılım müzakereleri sürecinde önemli bir rol oynamıştır” dedi.

Gazetecilerin kültürel bir miras çerçevesinde baklavanın coğrafi işaret olarak tescili konusunda bir soru üzerine Kretchmer, şöyle dedi:

“Her ülkenin kendine özgü bir kültür mirası var. Onların üye oldukları zaman bu kültür mirasını AB'ye taşıması da iyi bir şey. Biz AB ve Avrupa Komisyonu olarak kültürel çeşitlilikten gurur duyuyoruz. O nedenden dolayı bu konu ile ilgili kabul edilmesi veya edilmemesi gereken bir durum yok. Gurur duyulan bir durum. 
   

Baklava örneği ile ilgili olarak bahsettiğiniz konuyu anlıyorum. Konuyu hukuki bir konu olarak değerlendiriyorum. Baklava kelimesi korunan bir kelime olacak mı? Olmayacak mı? AB içinde bu konuya yanıt veremem. Belki konuyla ilgili uzmanlara danışmanız gerekir.
   

Konuyla ilgili bilmeniz gereken bir şey var. AB'de şöyle durumlar yaşanabiliyor. Bazen bir ülke bir ürünü üretiyor. Ondan sonra başka bir üye ülkede benzer ürünü aynı isimle ürettiğini görüyoruz. Bununla ilgili olarak birçok örnek yaşandı. Sonuçta olarak Avrupa Adalet Divanı'na gidenler oldu. Konu Avrupa Adalet Divanı'nda çözümlendi. O sebepten dolayı o konuyla ilgili kesin bir yanıt vermem mümkün değil.”

GALATASARAY
   

Kretschmer, Galatasaray'ın Turkcell Türkiye Birinci ligi şampiyonu olması nedeniyle kutlamak istediğini belirtti Türkiye'de bu şampiyonluğun tarihçesini pek bilmediğini ifade eden Kretschmer, “Ama yanılmıyorsam geçen yıl Fenerbahçe şampiyon olmuştu. Değişikliğin olması gayet normal. Aksi taktirde Almanya gibi olurdu. Almanya'ya baktığınızda her yıl aynı takımın şampiyon olduğunu görüyorsunuz. Bu da sıkıcı bir durum” diye konuştu.

Hürriyet