Ekonomi


MARİFED İş Geliştirme Platformu'08 bu yıl, rekor denilebilecek katılımcı sayısı, yeni iş projeleri ve tanıtım standlarıyla 31 Ekim- 02 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul CNR Expo 5. Hall'da yapılacak. İş dünyasının yenilikçi iş projelerini paylaşacağı “MARİFED 2.İş Geliştirme Platformu 2008” kapsamında 150 inovasyon projesi görüşülecek, 350 firma 10 bin metrekare alanda stand açacak. Üç gün sürecek platforma 12 binin üzerinde ziyaretçi gelmesi bekleniyor. 

İş dünyası 31 Ekim- 02 Kasım tarihleri arası İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde buluşuyor. Ticaret hayatında hacmi artırma, projeleri pratiğe çevirme, iş tabanını geliştirme ve vizyon oluşturmayı amaçlayan platform 4 bin üyesi olan MARİFED'in organizasyonuyla düzenleniyor.

2.si yapılacak MARİFED İş Geliştirme Platformu'08'de  bu yıl, 10.000 m2 alanda 350 firma stant açacak. 150 inovasyon projesinin görüşüleceği platforma 12 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Platforma Türkiye genelinden ve Avrupa'dan İşadamları Federasyonları da destek veriyor. ESİDEF, ANFED, ANSİFED, KASİF, DASİDEF ve GÜNSİAF ve Avrupa Genç İşadamları Federasyonu (AGİF), Hollanda Aktif Genç İşadamları Federasyonu (HOGİAF), Belçika Türk İşadamları Derneği (BETİAD), Fransa Türk İşadamları Derneği (FATİAD) üyeleri de toplantıya katılarak, Marmara'daki ekonomik potansiyelin geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Başkanı Ahmet CiĞER, çalışmalara aralıksız devam ettiklerini, Amerika'da başlayarak Avrupa'ya sıçrayan ve ülkemizde de hissedilecek olan global kriz ortamında düzenlemiş oldukları iş geliştirme platformunun iş dünyası için büyük bir moral ve motivasyon olacağını belirtti. İş dünyasının bir araya gelerek krize karşı ortak hareket etmesi gerektiğini söyleyen Ciğer, İş Geliştirme Platformu'nu bu amaçla organize ettiklerini belirtti.

Türkiye'de finans sektörü başta olmak üzere reel sektörün bir çok kez kriz gördüğünü ve reflekslerinin geliştiğini ifade eden Ciğer, 'bu dönemleri fırsata çevirmeliyiz. İşadamları motivasyonlarını kaybetmemeli' diye konuştu.

 MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer, 31 Ekim'de başlayacak ve 3 gün sürecek İş Geliştirme Platformu ve ekonomik gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. MARİFED Başkanı, bu dönemde hükümetin ihracatçıya kur garantisi verilmesi, Eximbank ve diğer kamu bankalarından uygun kredi temini, enerji maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda destek vermesinin üzerinde durdu.

Üyelerin yurtiçi ticaretine hız vermeyi hedeflediklerini söyleyen Ciğer, "Güçlü girişimcilik duygusuna sahip işadamlarımız, cesur yaklaşımları ve özverili çalışmalarıyla Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Dünyadaki hiçbir yer girişimcilerimiz için artık ulaşılmaz değil. Ancak bu küçülen dünyadaki hızlı iş yaşamında, bazen çok yakınlardaki potansiyel gözden kaçabiliyor." diye konuştu.