Patronlar


Dövizdeki ani yükseliş teknoloji ürünlerinin satışlarını vurdu. Bilgisayarcılar da çözümü altın hediye ederek ve kuru sabitleyerek buldu. Doların 1.61 seviyelerine çıkması, dolar ve euro üzerinden satılan bilgisayar satışlarının bıçak gibi kesilmesine neden olurken, şirketler ellerinde kalan yaklaşık 85 bin adetlik stoku eritmek için ilginç kampanyalar düzenlemeye başladı. Toshiba Türkiye Genel Müdürü Aytaç Biter, "Sektör dövizdeki yükselişe yaklaşık 100 milyon dolarlık bir stokla yakalandı. Normal stokların dışında Dünya Kupası nedeniyle özellikle ses ve görüntü sistemlerine yönelik stoklar daha fazlaydı" dedi.

İlk anda satışların yüzde 50 düştüğünü, bazı firmalarda bu oranın yüzde 70-80'i bulduğunu belirten Biter, "Geçen yıl sektörde 550 bin adet dizüstü bilgisayar satıldı. Kurda bir düzelme olmazsa satişli geçen senenin yüzde 20 altında olur" diye konuştu.

Satışlar düşüşte
Gold Bilgisayar Satışlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Şenol, artan döviz fiyatları nedeniyle tüketiciyi koruma adın promosyon kampanyası düzenlediklerini söyledi. Şenol, "1 ay içinde 250 YTL'lik alışveriş yapana 1 gram, 500 YTL'lik alışveriş yapana yarım altin, bin YTL ve üzeri alışveriş yapanlara ise Cumhuriyet Altını hediye etmeye başladık" diye konuştu.

Vatan Computer'ın sahibi Hasan Vatan ise nakit alımlarda kuru 1.395'e fikslediklerini söyledi. Vatan, şöyle devam etti: "Satışlar yüzde 40lara kadar düştü. Biz de çareyi nakit satışlarda kuru sabitlemekte bulduk Pazarın daralması nedeniyle sektördeki nakit akışı da bozuldu. Bu yüzden birkaç oyuncu batabilir.

Aylin Löle/Vatan