Patronlar


Başbakan Tayyip Erdoğan, Antalya'da tatil yaptığı Rixos Premium Oteli'nde boş durmadı. Erdoğan, Türkiye'ye yeni yatırım yapmayı ve çeşitli ihalelere girmeyi planlayan Mitsubishi firmasının üst düzey yetkilileri ile önceki gece bir araya geldi. İki saat süren yatırım zirvesinde Mitsubishi yetkilileri, toplam değeri 10 milyar doları aşan dev projelerle ilgilendiklerini Başbakan Erdoğan'a birinci elden aktardı. Mitsubishi Corporation Başkanı Yorihiko Kojima ve şirketin Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Y. Kanno'yu dinleyen Başbakan Erdoğan, sürekli notlar aldı ve önerilerini dile getirdi. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in de katıldığı görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye'nin yapmayı planladığı nükleer santral konusu görüşülürken, Mitsubishi yetkilileri toplam değeri 10 milyar doları aşan dev projelerle ilgilendiklerini Başbakan Erdoğanve Bakan Güler'e aktardı.

ÖNEMLİ PROJELERİ VAR
Başbakanlık kaynakları görüşmeyle ilgili olarak şunları söyledi: "Sayın Başbakan, Mitsubishi Başkanı Kojima ve beraberindeki heyeti kabul etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katıldığı görüşmede, şirket yetkilileri Türkiye'deki yatırım imkanları hakkında bilgi aldılar. Türkiye ile ilgili önemli yatırım projeleri var. Sayın Başbakan ile bu konularda görüş alışverişinde bulundular. Bazı büyük projeler konuşuldu ancak rakam telaffuz edilmedi." Başbakan Erdoğan, Japonya'ya Nisan 2004'te yaptığı ziyarette aralarında Mitsubishi Başkanı Kojima'nın da olduğu 5 büyük yatırımcı ile görüşmüştü. Erdoğan, o görüşmenin ardından da Kojima'yla tüpgeçit, köprü, gıda, gemi inşaatı gibi konularda neler yapılabileceğini ele aldıklarını belirtmişti.

Erdoğan, Yatırım Promosyon Ajansı'nı anlattı

Türkiye'deki yatırım olanaklarından ve fırsatlarından söz eden Erdoğan, uygulamada olan teşvik yasasını anlattı.Yaptıkları yasal düzenlemelerle, yerli-yabancı yatırımcı ayrımını ortadan kaldırdıklarını belirten Erdoğan, kendisine bağlı olarak Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı kurduklarını belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin sağlanan güven ve istikrarla önemli ölçüde yabancı yatırımı çektiğini belirtirken, Yatırım Promosyon Ajansı'nın yabancı yatırımcı için büyük kolaylıklar sağlayacağını söyledi. Erdoğan, gerekli gördüğünde kendisinin veya ilgili bakanların devreye girerek, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen şirket ve yöneticileriyle görüşebileceğini de aktardı. Erdoğan, ajansın, yatırımcıların karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında birinci elden bilgi ve çözüm üreterek, sonuçlarını takip etme olanağı sağlayacağını dile getirdi.

Gündeme gelen 6 büyük proje

* Boğaza ikinci tüp geçit

* Boğaza üçüncü köprü

* Nükleer santral

* Ceyhan'a LNG terminali

* Afşin-Elbistan A termik santralinin rehabilitasyonu

* İzmit geçiş projesi

Sabah