Netanyahu’nun tutuklanması için UCM Başsavcılığı’na başvuru
Netanyahu’nun tutuklanması için UCM Başsavcılığı’na başvuru

21 Kasım 2023 Salı   16:54

Geçtiğimiz hafta Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe sunan avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, savaş, soykırım ve insanlığa karşı suç işlemek suçlarından yargılanmasını talep etmişti. İsrail saldırıları sonucu Gazze'de ölen ve yaralanın çocukların fotoğraflarının da yer aldığı dilekçede, Netanyahu ve tespit edilecek diğer failler hakkında dava açılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı,  Netanyahu hakkında sunulan suç duyurusu dilekçesini işleme aldı. Başsavcılık, mevzuat gereği suç duyurusu dilekçesini Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğüne gönderdi.

ROMA STATÜSÜ MADDELERİNE GÖRE TUTUKLANSINLAR TALEBİ

Bugün yaşanan gelişmede ise avukatlar Birinci ve Bekiroğlu, Netanyahu dışında İsrail Savunma Bakanı, İsrail Savaş Kabinesi üyeleri, İsrail Genelkurmay Başkanı, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı ve İsrail Güney Bölgesi Komutanı hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcılığıa gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Verilen dilekçede Roma Statüsü'nün 13, 15, 42/1, 53/1, 54, 58, 59, 63. maddelerine dayanarak soykırım suçu, savaş suçu ve insanlığa karşı şuç işleyen bu kişiler hakkında da soruşturma açılmasını, Netanyahu dahil bu kişiler hakkında tutuklama kararı çıkartılmasını talep ettiler.

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/netanyahu-nun-tutuklanmasi-icin-ucm-bassavciligi-na-basvuru/297422