5 işçi yaşamını yitirdi
5 işçi yaşamını yitirdi

10 Haziran 2023 Cumartesi   11:12

Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bulunan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi,. Patlamanın ardından ise fabrikadan dumanlar yükseldi. Bölgeye hemen itfaiye ve ambülans ekipleri sevk edildi. Yangın bir süre sonra kontrol altına alındı.  Patlamada ise çok sayıda işçi yaralanırken, beş işçi yaşamını yitirdi.

BAKANLIK DUYURDU

Milli Savunma Bakanlığı, Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda meydana gelen patlamada 5 işçinin şehit olduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada patlamaya ilişkin şunlar kaydedildi:

"Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır."

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Patlamayla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"10 Haziran 2023 günü saat 08.50 sıralarında Elmadağ ilçemizde faaliyet gösteren MKE Barutsan Fabrikası içerisinde meydana gelen patlama ve 5 işçinin ölmesine ilişkin olayla ilgili olarak Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal iki Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş olup bizzat olay yerinde inceleme ve tespitlere başlamışlardır. Olayın adli boyutu tüm yönleriyle araştırılmakla soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

PATLAMANIN NEDENİ KİMYASAL TEPKİME 

 Ankara Valisi Vasip Şahin,  patlamanın saat 8.44 sıralarında dinamit lokumu hazırlama bölümünde meydana geldiğini belirterek, "Teknik arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre kimyasal tepkimeden kaynaklandığı değerlendirilen bir patlama meydana gelmiş ve orada çalışan 5 işçimiz maalesef vefat etmiştir." ifadesini kullandı.

Sabotaj ihtimali olup olmadığı yönündeki soruya da Vali Şahin, şu cevabı verdi:

"Şu anda ilk değerlendirmelerde, kimyasal tepkime neticesinde olduğuna dair arkadaşlarımızın kanaatleri var ama tabii Cumhuriyet savcılarımız bunu detaylı inceliyorlar. Diğer konularda, teknik konularda inceleme çalışmaları da bir taraftan devam ediyor."

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu da olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Burası patlayıcı üretimiyle ilgili bir tesisimiz ve bu tip patlamalar göz önüne alınarak birbirlerini etkilemesin diye çok yayılmış. Patlama olan yer de çok küçük bir bina. Kamera kayıtlarından baktığımızda da patlama anına kadar hiç olağanüstü bir şey yok. İşçilerimiz normal faaliyetlerini yapıyorlar ve patlama aniden oluşuyor. Sayın Valimin de dediği gibi Cumhuriyet savcılarımız görevlerinin başında. Sayın Bakanımız Hatay'dalardı, onlar da geri geliyorlar." ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybeden çalışanların deneyimsiz olduğu yönündeki iddiaya ilişkin bir soru üzerine Kavaklıoğlu, "Sürekli çalışan bir fabrika burası, birdenbire çalışan bir yer değil. Yeni işçi alınmış olabilir ama eskiden beri çalışan bir fabrikamız burası, öyle tecrübesiz insanların çalışacağı bir yer değil. Üretimin bir parçası burası." diye konuştu.

Diğer birimlerde çalışanların tedbir amaçlı tahliye edilip edilmediği sorusu üzerine Kavaklıoğlu, fabrikadaki birimlerin birbirinden mesafeli yerlerde olduğunu, patlamanın gerçekleştiği yerin de çok uzakta bulunduğunu söyledi.

PATRONLAR DÜNYASI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Patronlar Dünyası geçtiğimiz hafta, “Fabrika yangınları bir yılda yüzde 49 arttı’ başlığıyla gündeme getirdiği haberde tehlikeye dikkat çekmişti.  Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan bir rapor, Türkiye’de bir yıl içerisinde fabrika yangınlarında yüzde 49 artış olduğunu ortaya koydu. 2022 yılında son beş yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaşılırken 587 endüstriyel yangın ve patlama meydana geldi. Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il İstanbul olurken, yangınların nedenleri arasında elektriksel kıvılcım kaynaklı olanlar ilk sırada yer alıyor. 

Hazırlanan rapora göre, 2018 yılında en az 436, 2019 yılında en az 541, 2020 yılında 493, 2021 yılında ise 394 endüstriyel yangın ve patlama gerçekleşmişti. 2022 yılında ise bu rakam son 5 yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaştı, 587 endüstriyel yangın ve patlama yaşandı. Gerçekleşen bu endüstriyel yangın ve patlamalarda 22 işçi hayatını kaybederken, 139 işçi yaralandı.

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/5-isci-yasamini-yitirdi/281527