Asgari ücret için masada iki formül var! Asgari ücret ne kadar olacak?
Asgari ücret için masada iki formül var! Asgari ücret ne kadar olacak?

30 Mayıs 2023 Salı   16:45

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur sonuçlarının ardından gözler yeni oluşturulacak kabineye ve asgari ücrete gelecek zamma çevrildi. Seçimlerden önce hükümet kanadından gelen açıklamalar asgari ücretin minimum 500 dolar seviyesine çıkması yönündeydi. Peki refah payı, mevcut enflasyon gibi etmenler göz önüne alındığında yeni asgari ücret ne kadar olacak? 

ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRAYI GEÇECEK Mİ?

Asgari ücret belirlenmesinde mevcut enflasyondaki durum en önemli etmen olacak. Refah payı tartışmaları ve büyükşehirlerdeki kira fiyatları baz alındığında asgari ücretin 10 bin lirayı geçmesi olası bir senaryo olarak görülüyor.

MASADA İKİ FORMÜL BULUNUYOR

Asgari ücrette ilk formül yüzde 30 zam senaryosuna göre düşünülüyor. Asgari ücrete yüzde 30 zam gelmesi durumunda net ücret 11 bin 58 TL olacak. Masada bulunan bir diğer senaryo ise yüzde 35 zam olacağı yönünde. Asgari ücret yüzde 35 dolayında zamlanırsa net ücret bu tabloda 11 bin 475 TL civarına ulaşmış oluyor.

ASGARİ ÜCRET KARARI NASIL ALINIYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda çoğunluk kararı ile ücrette mutabık kalındıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni asgari ücreti kamuoyu ile paylaşmış olacak. Asgari ücret ne zaman belli olacak? sorusu için en net tarih Haziran ayının ortası ve son haftası olarak görülmektedir.

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/asgari-ucret-icin-masada-iki-formul-var-asgari-ucret-ne-kadar-olacak/280809