Lavrov'dan Kenya'da "yerel para birimi" vurgusu
Lavrov'dan Kenya'da "yerel para birimi" vurgusu

29 Mayıs 2023 Pazartesi   23:09

The Daily Nation gazetesinin haberine göre, Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile bir araya gelen Lavrov, Telegram kanalından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ukrayna'da Rus dili ve kültürüne saldırı yapıldığını ve Rusya'nın kendisini savunduğunu belirten Lavrov, Rusya'nın Afrika'daki gıda krizinin çözümüne katkı için Kenya'ya gübre bağışı yaptığını söyledi.

"DOLARIN PAYI AZALIYOR, ALTERNATİF ÖDEME SİSTEMİ GÜÇLENİYOR"

Rusya'nın Batı'nın dayattığı ticaret mekanizmasının olumsuz etkilerinden sıyrılmak için yerel para birimiyle ticareti önemsediğini dile getiren Lavrov, "Doların payı azalıyor. Alternatif ödeme sistemi halihazırda olan bir süreç ve gitgide önem kazanıyor. Bunun dünya ekonomisi üzerinde iyi bir etkisi olacak." ifadelerini kullandı.

Kenya Devlet Başkanı Ruto da yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ticaret hacmi düşük olsa da büyüme potansiyelinin kayda değer olduğunu söyledi.

Ruto ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) daha fazla temsilcinin varlığı için ihtiyaç duyulan reformun yapılması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Kenya Devlet Başkanlığı da yıl sonu öncesinde iki ülkenin ticaret anlaşmasına imza atacağını duyurdu.

Afrika ülkeleri, kıtaya BMGK'de daimi koltuk verilmesi için uzun yıllardır reform çağrısında bulunuyor.

Afrika ülkeleri, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda tarafsız bir tutum sergilemişti.

Rusya-Afrika Zirvesi'nin ikincisinin bu yıl 26-29 Temmuz tarihlerinde Saint Petersburg'da yapılması planlanıyor.

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/lavrov-dan-kenya-da-yerel-para-birimi-vurgusu/280760