Starbucks çalışanları sözleşme peşinde
Starbucks çalışanları sözleşme peşinde

25 Mart 2023 Cumartesi   18:56

Dünyaca ünlü zincir kahve dükkanı Starbucks, çalışanları ile ilk sendikal sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

 Tam zamanlı çalışanlar için haftada 32 saati bulan çalışma zamanında, saatlik ücret ABD çapında 15 dolar olarak ödeniyor.

Saatlik ücreti artırmaya yönelik düzenlenen oturum yaklaşık 4 saat sürdü. Starbucks Workers United (Birleşik Starbucks İşçileri), şirketin çalışma standartlarını gözden geçirmesi gerektiğini ve somut bir iyileştirme yapması gerektiklerini belirtti.

Starbucks’ın yaklaşık Ekim ayından beri çalışanları ile ilgili bir karar almaması birçok kişinin aklına Starbucks’ın söz konusu durumu “ertelemeye çalıştığını” getirdi.

Konu ile ilgili konuşan Starbucks sözcüsü Andrew Trull, Starbucks’ın pazarlığı ertelemeye çalışmadığını açıkladı.

SAATLİK ÜCRETTE 5 DOLARLIK ARTIŞ İSTENDİ

İşçilerin Çarşamba günü Seattle'daki Starbucks yönetimine sunduğu talepler, önümüzdeki aylarda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kafelerde Starbucks çalışanlarının sunduğu taleplerle aynı olacak.

Sendika örgütleyicileri, hayat pahalılığı ve enflasyonla ilgili verileri inceleyerek Starbucks’tan maaşlarına ne kadar zam yapmasını isteyeceklerini ele aldı. Sonuç olarak çalışanlar, ülke çapında en az saatte 20 dolarlık bir ücret talep etmeye karar verdiler. Sendika ise, yaşam açısından pahalı olan eyaletlerde bu ücretin 25 dolar olmasını istiyor. Starbucks ise 2022’de saatlik asgari ücreti 15 dolara çıkarmıştı.

Starbucks’ta yedi yıldır çalışan bir işçi ise “Saatte 15 dolar belki 10 eya 15 yıl önce iyi olabilirdi, ama artık değil” diye konuştu.

Sendika temsilcileri ile Starbucks yöneticilerinin alacağı ortak karar önümüzdeki günlerde duyurulacak.

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/starbucks-calisanlari-sozlesme-pesinde/276649