Çavuşoğlu Kahire'de konuştu: Somut adımlar atıldı
11 yıl sonra ilk

18 Mart 2023 Cumartesi   13:32

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri'nin daveti üzerine resmi ziyarette bulunmak için Mısır'a gitti. Çavuşoğlu ve Şukri, ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Mısır'ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri'yi de Türkiye'de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım. Depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum. Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye'ye Mısır'dan ciddi ölçüde insani yardım geldi." 

"Şimdi ilişkilerimizde somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz memnunuz. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece her iki ülkenin yararına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz, aynı zamanda bölgemizin huzuruna yönelik yapılacakları da ele alıyoruz." 

"MISIR HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE" 

"İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Bundan sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız." 

"Mısır, hepimiz için önemli bir ülke. Mısır'ın Filistin konusunda oynadığı rolü takdirle karşılaşıyoruz." 

"ÇOK FAZLA KONUYU ELE ALDIK" 

Şukri ise görüşmeye ilişkin, "Çok fazla konuyu ele almış olduk. Destekleyici bir bakış açısını ortaya koymuş olduk. Nitekim, ortak bir bakış açısı var; Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu. İletişimimizin sürmesini diliyoruz, iş birliğine açığız" ifadelerini kullandı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Cavusoglu-Kahire-de-konustu-Somut-adimlar-atildi/276247