Hintli milyarderin serveti eridi, net değer ilk kez düştü
Dünyaya hükmeden 20 Asyalı zengin

18 Mart 2023 Cumartesi   07:47

Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan ve geçtiğimiz sene Asya’nın ‘en zengin insanı’ konumuna gelen Hintli iş adamı Gautam Adani’nin serveti her geçen gün milyonlarca dolar erimeye devam ediyor.

Limanlar, kömür madenleri, havaalanları ve gıda gibi çok farklı alanlarda faaliyet gösteren holdingin sahibinin serveti Bloomberg'e göre geçtiğimiz yıl 120 milyar dolara kadar çıktı.

SERVETİN DÖRTTE BİRİ ERİDİ

Fakat geçtiğimiz hafta Amerikalı küçük bir yatırım danışmanlık şirketi olan Hindenburg Research, Adani Group'u hesaplarda sahtecilik, hisse senedi manipülasyonu ve kara para aklama ile suçlamasının ardından holdingin piyasa değeri 90 milyar dolardan fazla düşerken Gautam Adani'nin kişisel servetinin dörtte biri de bir hafta içerisinde eridi.

Salı günü grubun amiral gemisi Adani Enterprises haberden önce ilan edilen 2,5 milyar dolarlık sermaye artırımını gerçekleştirdi. Bu haber hisselerdeki düşüşü kısa süreliğine durdursa da kan kaybı devam etti.

2019 YILINDAN BERİ BİR İLK

Hintli milyarderin hızla değer kaybetmesinin ardından “Asya’daki en zengin insanlar” listesi de değişmeye başladı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Hintli milyarder iş insanı Mukesh Ambanis ve Cyrus Mistrys liderliğindeki listeyi oluşturan beş aile toplam 17,1 milyar dolar kaybetti.

Böylece 2019’da başlayan yıllık sıralamadan bu yana ilk kez bir düşüş gerçekleşti ve Asya’nın en zenginlerinin toplam net değeri 478,1 milyar dolara düştü.

Sonuç olarak Asyalı şirketlerin önemi küresel bazda artarken Hindistan’daki durum bu süreç içerisinde kritik bir önem taşıyacak

Son meydana gelen gelişmeler sonucunda ise “Asya’nın en zengin insanları” listesi şu şekilde güncellendi

patronlardunyasi.comSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Hintli-milyarderin-serveti-eridi-net-deger-ilk-kez-dustu/276231