Petrol fiyatlarında 15 ayın dibinden toparlanma çabası
Petrol fiyatlarında toparlanma çabası

17 Mart 2023 Cuma   12:45

Petrol fiyatları, bankacılık sektöründe ABD ile başlayan olumsuz gelişmeler nedeniyle düşen fiyatlardan yararlanmak isteyen piyasa oyuncularının özellikle Çin'den gelecek talebi fiyatlayarak alım yapması ile yükselirken; diğer taraftan ABD merkezli bankacılık sorunları ve küresel faiz politikalarına ilişkin endişeler fiyatlarda baskı yaratıyor.

Petrol fiyatları, küresel durgunluk olasılığının yükselmesiyle geçtiğimiz çarşamba günü 15 ayın dip seviyesine kadar gerilemişti. Brent petrolün varil fiyatında haftalık düşüş dünkü kapanış fiyatına göre yaklaşık yüzde 10 olarak hesaplanıyor.
 

Dün 75,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 74,70 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 11:47 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,40 artarak 75,00 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 68,69 dolardan alıcı buldu.

Brent petrolde teknik olarak 75,44 ile 75,72 dolar aralığının direnç, 74,66 ile 74,16 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

ÇİN'İN PETROL TALEBİ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu hafta yayımlanan aylık petrol piyasası raporlarında, Çin'in petrol talebine yönelik olumlu öngörülerde bulundu.

Küresel petrol talebindeki artış öngörüleri, Çin'de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik aktivitenin canlanması beklentileri nedeniyle yukarı yönlü revize edildi.

Suudi Arabistan ve Rus yetkililerin piyasadaki gelişmeleri değerlendirmek için toplanması ve gerektiğinde üretimi düşürebilecekleri konusunda uzlaştıklarına yönelik haber akışı da fiyatları destekliyor.

"OPEC KARARINA BAĞLIYIZ"

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başkent Riyad'da bir araya geldi.

Bakan Bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, görüşme sırasında, ülkelerinin Ekim 2022'de OPEC+ grubu tarafından alınan ve 2023'ün sonuna kadar üretimi günde iki milyon varil azaltmayı öngören karara bağlı olduğunu vurguladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek dönem üretim politikalarına yönelik gerçekleştirilecek bir sonraki toplantısı ise 3 Nisan'da yapılacak.

TEPKİ ALIMLARIYLA KARŞILAŞTI
Haftanın son işlem gününe gelirken petrol gelen tepki alımlarıyla birlikte bir miktar yükseliş kaydetti. Yükselişe rağmen petrol, küresel ekonomide bankacılık kriziyle ortaya çıkan belirsizliklerle boğuşmaya devam ediyor. Hafta sonu ABD’de bazı bankaların batması petrol fiyatlarındaki düşüşün ana sebebi oldu. Petrol içinde bulunduğumuz hafta içerisinde %10’dan fazla değer kaybı yaşadı. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısı bundan sonraki fiyatlamalarda önem teşkil eden başka bir unsur olacak. Piyasada Fed’in 25 baz puan faiz artırım kararı alacağı ağırlık kazanmış durumda. Bugün Euro Bölgesi TÜFE ve ABD Sanayi Üretimi verisini takip ediliyor olacak.

patronlardunyasi.com
 Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Petrol-fiyatlarinda-15-ayin-dibinden-toparlanma-cabasi/276192