Ziver'in önlenemez yükselişi: Devletten 6 milyarlık ihale aldı
Ziver'in önlenemez yükselişi: Devletten 6 milyarlık ihale aldı

5 Aralık 2022 Pazartesi   07:51

Elazığ'dan AKP milletvekili aday adayı olan Veysel Demirci'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Ziver İnşaat, son 11 yılda, sözleşme bedeli 5 milyar 595 milyon 441 bin lira bedelli 53 ihale aldı. 

Sözcü'den Ahmet Kaya'nın haberine göre Demirci, 1 Kasım 2015'te aday adayı oldu. Adaylıktan bir yıl sonra, inşaatın yanı sıra, havacılık petrol, gıda ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleriyle holdingleşmeye ilk adımını attı.

#reklam#

Elektronik Kamu Alımları Platformu'nun (EKAP) rakamlarına göre, Demirci'nin şirketi, 2011'den beri aldığı ihalelerin yaklaşık maliyet bedeli 6 milyar 426 milyon 626 bin lira.

Şirket, bu ihalelerin dışında bazı ortaklıklarla birlikte girdiği ihaleleri de kazandı. EKAP'a göre şirket aldığı 53 ihaleden 42'sini tamamladı. 11 işin inşaatı ise devam ediyor.

Ziver İnşaat'ın kazandığı son ihale ise 1 Kasım 2022'de DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü'nde, 21/b usulüyle gerçekleştirilen Kılavuzlu ana kanalın heyelandan korunması işi oldu. Şirket, işin maliyetine çok yakın değerde, 272 milyon 990 bin TL'lik teklifiyle ihaleyi kazandı.

Demirci'nin aldığı ihaleler arasında, AKP'li Elazığ Belediyesi'nin içme ve yağmur suyu, kanalizasyon hattı 1. bölge yapım işi, 2 milyar liralık Bingöl maden rezervlerinin işletmesi, Bingöl-Elazığ ayrımı karayolu, Konya Karaman ayrımı karayolu, Mersin Pamuklu Barajı içme suyu isale hattı, Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi gibi işler bulunuyor.

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPTI

#reklam#

Konya'daki millet bahçesinin ihalesi de Demirci'ye verilmişti.

Konya'da 2020 yılı içerisinde yıkılan 70 yıllık Atatürk Stadı'nın yerine Çevre Bakanlığı ve TOKİ tarafından millet bahçesi yapılmıştı. Geçen yıl ekim ayında hizmete açılan bahçe, 100 bin metrekarelik alana yapıldı.

Ziver İnşaat Taahhüt Maden Turizm Pazarlama, 2011 yılında anonim şirket oldu.

Şirketin Konya'daki viyadük ve 70 kilometre bağlantı yolu işinin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen yıl kasım ayında yapılmıştı.

Veysel Demirci'ye AK Parti Elazığ İl Binası'nı yaptırdığı için AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir tarafından plaket verilmişti.

Holdingin farklı alanda işleri var

Ankara'da merkezi, Elazığ'da ise şubesi bulunan Ziver Holding, Ziver Havacılık, Ziver Petrol, Ziver Sigorta, Ziver Gıda ve Ziver Prodüksiyon şirketleriyle faaliyet yürütüyor.

#reklam#

İnternet sayfasındaki bilgiye göre Ziver Havacılık'ın filosundaki 3 iş jeti bulunuyor. Demirci, geçtiğimiz aylarda Ziver Air Filosu'na katılan Bambardier Challenger 850 tipi jetin önünde çekilen fotoğrafını paylaşmıştı.

Demirci'nin sahibi olduğu, Ziver İnşaat Taahhüt Maden Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 2011 yılında anonim şirket oldu.

Firmanın iktidar partisi ile arasında nasıl bir bağ var?

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, Demirci'ye Maraş'ta verilen DSİ ihalesinin pazarlık usulüyle yapılmasına tepki göstererek, “Maalesef yine AKP'lilere ihale vermek için sık sık kullanılan doğal afet, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gerekçe gösterilen 21/b maddesi kullanıldı” dedi.

AKILDA ÇOK SORU VAR

Ateş, Ziver İnşaat'ın ilk teklifinin 404 milyon TL olduğunu, ikinci teklifiyle, 131 milyon kırım yapıp 272 milyon 990 bin TL'ye işi aldığına dikkat çekti.

#reklam#

Ateş, “Zirve İnşaat'ın kazandığı bu ihaleye, Limak İnşaat, Özaltın İnşaat ve Özkar İnşaat gibi tanıdık firmalar katıldı. Çağrılan diğer 4 firma ise 350 milyon TL'nin üzerinde teklif veriyor. Akılda birçok soru var. Yapılacak işte farklılık mı oldu. Bu açıklanmıyor. Ama, en önemlisi işi alan firma ile iktidar partisi arasında nasıl bir bağlantı vardır bu sorunun cevabı verilmeli” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ziver-in-onlenemez-yukselisi-Devletten-6-milyarlik-ihale-aldi/272245