Gerginlik unutuldu: Katar Almanya'ya LNG satacak
Gerginlik unutuldu: Katar Almanya'ya LNG satacak

29 Kasım 2022 Salı   16:38

Katar haber ajansı QNA'da yayımlanan haberde, Almanya'ya sıvılaştırılmış gaz (LNG) temin edilmesi konusunda imzalanan anlaşmaya ilişkin bilgi verildi.

#reklam#

Katar enerji şirketi ile ABD'li enerji firması ConocoPhillips arasında 15 yıllık anlaşma imzalandığı kaydedilen haberde, bu kapsamda Almanya'ya 2 milyon tonun üzerinde LNG temin edileceği belirtildi.

Haberde Almanya'ya ilk sevkiyatın 2026'da yapılacağı bilgisi paylaşılırken, Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi'nin "Katar ticareti siyasetten ayırır. Bugün Almanya'ya sıvılaştırılmış gaz satılması konusunda bir ABD şirketiyle anlaşma yapıldı" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Dünya Kupası'nda gerginlik yaşanmıştı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 27 Ekim'de Alman ARD kanalına verdiği röportajda, Katar’ın insan hakları sicilini eleştirerek, "Alman hükümeti olarak bizim için bu ev sahipliği (Katar'ın) hakkı çok aldatıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuvalara ev sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha iyi olur" demişti.

Katar, Faeser'in bu açıklamalarının ardından Almanya'nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach'ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası vermişti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Gerginlik-unutuldu-Katar-Almanya-ya-LNG-satacak/272080