Market piyasasında neler oluyor? Satılanlar, batanlar
Market piyasasında neler oluyor? Satılanlar, batanlar

25 Kasım 2022 Cuma   16:14

Ulusal ve uluslararası zincirler ile kıran kırana rekabet ediyorlar. Mahalle aralarında discount zincir marketler kadar yerel market zincirlerinin de hakimiyeti var. Birçoğu bulundukları semtte, ilçede, ulusal zincirlere tabir yerinde ise kafa tutuyorlar.

Bu yerel market zincirlerinden biri de Mopaş. Stratejik hamlelerle büyümesini sürdürüyor. Yıllar önce Bursa, Yalova ve Sakarya’daki marketlerini satarak çıkan Mopaş, İstanbul’da ise yerel rakiplerini satın alarak duyurmuştu. Mopaş, geçtiğimiz yıllarda da İstanbul’da satınalmalar yaparak büyümesini sürdürmüştü.

#reklam#

Para Dergisinin haberine göre Reşat Narman’a ve ailesine ait Mopaş, yine bir satın alma ile gündemde. İstanbul’da 13 marketi bulunan Oruç Marketler’in 10 şubesini satın almış. Mopaş, bu satınalma ile market sayısını 127’ye çıkarmış. Şirket bundan sonra büyümesini İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli’de sürdürecekmiş. Yeni satınalma fırsatları da araştırılıyormuş.

Mopaş, Erzurum'dan İstanbul'a gıda ticareti yapmaya gelen ailenin başarı öyküsü. Uzun yıllar Rami'de gıda toptancılığı yapmaya başladıktan sonra Gebze'de ilk marketlerini açarak sektöre adım attılar. Bugün İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli’de 127 şubeli bölgesel bir güç haline gelmiş durumda…

Oruç Market’in sahipleri, aynı zamanda gıda toptancılığı yapıyor. Bundan sonra gıda toptancılığına ağırlık vereceklermiş.

İFLAS EDEN

Bütün yerel marketler elbette başarılı değil. Yeri gelmişken sektörden bir de kötü haber verelim. Bir süredir sıkıntıda olduğu konuşulan Paşmar Market, 14 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararı ile resmen iflas etti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Market-piyasasinda-neler-oluyor-Satilanlar-batanlar/271937