Türkiye'de internet kısıtlanınca VPN kullanımı yüzde 853 oranında arttı
Türkiye'de internet kısıtlanınca VPN kullanımı yüzde 853 oranında arttı

16 Kasım 2022 Çarşamba   07:11

VPN kullanımıyla ilgili araştırmalar yapan TOP10VPN sitesine göre Taksim'de bombalı saldırının düzenlendiği 13 Kasım'da Türkiye'de VPN talebi yüzde 853 oranında arttı. Artış oranının önceki 30 günün ortalaması baz alınarak hesaplandığı belirtildi.

Türkiye'de VPN talebindeki artışa Twitter, Instagram, YouTube ve Facebook gibi ağlara erişimin geçici olarak kısıtlanması neden oldu. Sosyal medya platformlarına erişimdeki kısıtlamanın yaklaşık 10 saat sürdüğü belirtildi.

#reklam#

Benzer bir artış İran'da Mahsa Amini protestolarında yaşandı

Deutsche Welle'nin haberine göre sitenin daha önce yayınladığı araştırmalara göre VPN talebinde çarpıcı bir artışın yaşandığı bir başka ülke de İran. İran'da Mahsa Amini'nin gözaltında ölümü sonrası başlayan protestolarda yönetimin 21 Eylül tarihinde Instagram ve Whatsapp'a erişimi bloke ettiğine dikkat çekildi. Bunun üzerine 22 Eylül günü VPN servislerine olan talep önceki 28 günün ortalamasına göre yüzde 2 bin 164 oranında arttı. Talebin artmaya devam ettiği ve 26 Eylül günü protestolar öncesine göre yüzde 3 bin 82'lik artışla zirve yaptığı belirtildi.

Babacan: Bu tweeti VPN sayesinde paylaşabiliyorum

Rusya'da ise Meta'nın Rus ordusuna yönelik şiddet çağrısı yapan paylaşımlara engel olmayacağını duyurması üzerine 12-13 Mart günleri Instagram'a yasak geldi. Bunun üzerine 14 Mart'ta VPN hizmetlerine olan talep yüzde 2 bin 692 oranında artış gösterdi.

#reklam#

"Virtual Private Network" yani Türkçe çevirisiyle "sanal özel ağ" tabirinin kısaltması olan "VPN", internet kullanıcılarının engellemeleri aşmak için faydalanabileceği bir araç.

VPN, devlet kontrolü altında bulunan bir ağa tâbi kişisel bir bilgisayarın, özgür internet üzerindeki bir sunucuya bağlanmasını mümkün kılıyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-de-internet-kisitlaninca-vpn-kullanimi-yuzde-853-oraninda-artti/271553