İşten çıkarmalar başladı! Hazır giyimciler: Kur 22 TL olmalı
Hazır giyimcilerden 'Kuru tutmayın' mesajı

8 Kasım 2022 Salı   07:24

Hem ihracatta hem de iç pazarda talep daralması ile siparişlerde düşüş yaşayan hazır giyim sektörü, yüksek enflasyonun getirdiği maliyet artışına karşılık baskılanan kur nedeni ile ikili bir kıskaç altında.

Sektör temsilcileri, hem ekonomik konjonktür hem de kur seviyesi nedeniyle fiyat veremediklerini, siparişlerin yanında müşterilerini de rakip ülkelere kaptırdıklarına dikkat çekti.

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre 2023'ün dördüncü çeyreğine kadar zorlu bir dönemin yaşanacağına işaret edilirken, köprüden önceki son çıkış olarak kurun 22-23 TL seviyelerine gelmesi görülüyor.

KAN KAYBI SÜREBİLİR 

#reklam#

Sektörde artık fiyat tutturmak diye bir şeyin söz konusu olmadığını kaydeden TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, “Biz enflasyon ile devalüasyonun bir şekilde buluşması gerektiğini, bunu da hesapladığımız zaman doların en az 21-22 TL olması gerektiğini söylüyoruz. Kurun tutulduğunu düşünüyoruz. Sonuçta kurun, artık bu maliyetlerin dengelenmesi lazım. Aksi taktirde kan kaybı devam eder, sıkışmış vaziyetteyiz. Enflasyonu nasıl geriye alacaksınız, alamazsınız. Şu an ihracatçının kur artışı dışında bir çıkış yolu yok. Bu da köprüden önceki son çıkış” dedi.

Asgari ücret artışlarının sektör açısından da belirleyici olacağını aktaran Fayat, Avrupa'daki siparişlerin azalmasının ardından üreticilerin yüksek maliyetli istihdamla yeni yıla girmek istemeyeceğini dile getirdi.

Sektör önünü göremiyor

#reklam#

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, sektörün önünü göremediğini belirtti. Kaya, “Türkiye'de seçim süreci ve işçi ücretleri gibi nedenlerle önümüz kapalı görünüyor. Ankara'dan asgari ücretin belirlenmesi, kur üzerindeki baskının kaldırılıp daha dengeli bir kur sisteminin oluşturulması, pandemi döneminde oluşan kısa çalışma ödeneğinin de çıkarılmasını talep ettik” dedi.

İşten çıkarmalar başladı

Sektörün sipariş yanında müşterileri de kaçırmaya başladığını kaydeden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, fiyatlama yapamadıklarını aktardı. “Kapasite olarak gelecek dönemlere baktığımızda çok ciddi boşluklar ile karşı karşıyayız. Şimdiden ürünlerimizi satamadığımızı görüyoruz. Bir de tekstil kısmında çözülmeler başladı. İplikte özellikle boyahanelerde işçi çıkarmalar başladı. Kapanan ve mola veren tesisler var” diye konuşan Kaya, 22-23 TL seviyesindeki kurun sektörü bir dengeye getirebileceğini belirtti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Isten-cikarmalar-basladi-Hazir-giyimciler-Kur-22-TL-olmali/271261