TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Ticari krediler yüzde 18'e indi
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Ticari krediler yüzde 18'e indi

13 Ekim 2022 Perşembe   14:37

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ankara Ticaret Odası'nı ziyaretinde açıklamalar yaptı.

Kavcıoğlu, dünya ekonomisindeki gelişmelere değindiği konuşmasında, Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin resesyon riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Resesyon konuşulmayan tek ülke Türkiye” dedi.

"SON 5 YILIN EN DÜŞÜK FAİZ ORANLARI UYGULANIYOR"

#reklam#

Yatırım ve üretim ortamını desteklemek üzere ekonomi politikalarının icra edildiğini aktaran Kavcıoğlu, “Son beş yılın ortalamasına baktığımızda en düşük faiz oranlarının uygulandığını görüyoruz. Sadece kredi faizinde değil, mevduat faizinde de devlet tahvilinde de en düşük oranlar geçerli. Merkez Bankası politika faizi yüzde 12, Hazine yüzde 9,9 ile borçlanıyor” dedi.

2021'in son çeyreğinden itibaren uygulamaya alınan para politikası ve makro ihtiyati tedbirler ile kredi kompozisyonunda TL’nin payının arttığını bildiren Kavcıoğlu, KOBİ, esnaf ve tarım kredileri gibi krediye erişim imkanı daha sınırlı olan müşterilerin uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman imkânına kavuşarak faaliyetlerini sürdürülebilir bir yapıda devam ettirmelerinin amaçlandığını anlattı.

Kavcıoğlu, “Makro ihtiyati politikalarla yatırım, istihdam, katma değerli üretim ve ihracatı artırıcı selektif kredi anlayışını uygulamaya başladık” dedi.

TİCARİ KREDİLER YÜZDE 18’E İNDİ

Para politikası ile kredi kompozisyonundaki TL payının artışına da dikkat çeken Kavcıoğlu, “Merkez Bankası politika faizi yüzde 12, Hazine yüzde 9,9 ile borçlanıyor. 2021 yılının son çeyreğinden itibaren uygulamaya alınan para politikası ve makro ihtiyati tedbirlerle kredi kompozisyonunda Türk lirasının payı arttı” diye konuştu.

Kavcıoğlu, 2021’de ortalama yüzde 23 civarında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18 seviyesine gerilediğine de dikkat çekti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tcmb-baskani-kavcioglu-ticari-krediler-yuzde-18-e-indi/270322