Total ve Eni, Kıbrıs açıklarında büyük bir doğalgaz kaynağı keşfetti
Total ve Eni, Kıbrıs açıklarında büyük bir doğalgaz kaynağı keşfetti

23 Ağustos 2022 Salı   07:32

Enerji şirketleri Fransız Total Energies ve İtalyan ENI, Kıbrıs adası açıklarındaki 6. keşif bloğunda bulunan Cronos-1 sahasında önemli miktarda doğalgaz keşfetti.

Total Energies, Cronos-1 sahasında iyi kalitede birçok karbonat rezervuar aralığı tespit edildiğini belirtti. Total Engergies ve Eni’nin adanın güneybatısındaki 6. blokta yüzde 50’şer payları bulunuyor.

#reklam#

TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR

TotalEnergies’in keşif bölümündeki kıdemli başkan yardımcısı Kevin McLachlan, “Cronos-1 sahasındaki bu başarılı keşif, düşük teknik maliyet ve düşük karbon salımıyla kaynak keşfi yapmaya odaklanan ve Avrupa’ya ek doğalgaz arzı sağlanması gibi enerji güvenliğine katkıda bulunacak keşif stratejimizin etkisinin bir diğer örneğidir” dedi.

Türkiye, kendi kıta sahanlığıyla örtüştüğü ve Kıbrıslı Türklerin kaynaklardan yararlanmasına imkan vermediği için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yürüttüğü petrol ve doğalgaz keşif programlarına sert biçimde karşı çıkıyor. Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Total-ve-Eni-Kibris-aciklarinda-buyuk-bir-dogalgaz-kaynagi-kesfetti/268302