Bakan Nebati kameraları kapalı sanınca: Arabada ÖTV’yi artırsak mı?
Nebati kameraları kapalı sanınca: Arabada ÖTV’yi artırsak mı?

11 Ağustos 2022 Perşembe   16:34

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, dün katıldığı bir kapalı toplantıdan sızan videosunda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ÖTV'nin üstünü çizeceğiz' açıklamaları hakkında "ÖTV artırımına mı gitsek’ dedik bu genel başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) yanlış anlamış bizi; yanlış dinlemiş. ‘ÖTV indirilecek’ dedi. ‘ÖTV indirilecek’ deyince de millet araba almamaya başladı" dediği ortaya çıktı.  

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Temmuz'da sosyal medya hesabından video yayınlayarak “İktidara geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz” demişti.

#reklam#

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, dün İstanbul’un Ümraniye ilçesindeki bir kapalı toplantıdan sızan videosunda, Kılıçdaroğlu’nun aksine Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) artırmayı planladıkları öğrenildi.

Toplantıdan sızdırılan videoda Nebati, şunları söyledi:

ÖTV artırımına mı gitsek’ dedik bu genel başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) yanlış anlamış bizi; yanlış dinlemiş. ‘ÖTV indirilecek’ dedi. ‘ÖTV indirilecek’ deyince de millet araba almamaya başladı. Almamaya da devam etsin. (Gülüşmeler) Biz kendi aramızda demedik mi ‘Ya şu ÖTV’yi artıralım da şeyi biraz kıralım.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

??PATRONLARDU?NYASI?? (@patronlar.dunyasi)'in paylaştığı bir gönderi

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından araba alımlarının düştüğü bildirilmişti.

Kılıçdaroğlu ÖTV ile ilgili şunları söylemişti:

'Vergileri 4'te 1'i oranla indireceğiz'

#reklam#

Şimdi açıkça çağrı yapıyorum, ilk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık 4'te 1'i oranla indirmek olacak. Biliyorsunuz gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim, o baki. Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz.

'İkinci el fiyatına sıfır araç alacaksınız'

Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın fiyatına sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan bir araca binmek sizin de hakkınız. Bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu hayatta çok kazanan, fakirin fukaranın hayatının iyileştirilmesi için de beytülmâla katkıda bulunmalıdır.

'Saray yoksuldan aldı sermayeye verdi'

#reklam#

Saray yoksuldan aldı varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir. Tekrar ediyorum bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin araba almayın. İktidara geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlarda uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine.

Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlarda biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten böyle devam ederse onlarda biliyor ki onlar için de yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Bakan-Nebati-kameralari-kapali-saninca-Arabada-OTV-yi-artirsak-mi/267857