Akkuyu’da iş sağlığı bahane, kaçak işçi şahane
Akkuyu’da iş sağlığı bahane, kaçak işçi şahane

8 Ağustos 2022 Pazartesi   23:08

Türklere kapalı olan turnikeler, otobüsler dolusu kaçak işçi için engel teşkil etmedi. Kaçak işçiler yan kapılardan alındı, şantiye alanında ellerini kollarını sallayarak dolaştılar.

Tamamlanınca Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılayacağı için enerjide asrın en büyük projeleri arasında gösterilen Akkuyu Nükleer Santrali, son günlerde Türk şirketi IC İçtaş’ın kimsenin anlam veremediği bir şekilde devre dışı bırakılmaya çalışılması nedeniyle gündeme gelmişti.

Rus Rosatom yönetimindeki Akkuyu Nükleer Santrali, fesih girişimi için iş sağlığı, çalışan hakları ve çalışanların mesleki yeterliliği gibi konuları gerekçe göstermişti. Fesih girişiminin ardından Türk işçi ve mühendisler bir günde kapı önüne konmuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

??PATRONLARDU?NYASI?? (@patronlar.dunyasi)'in paylaştığı bir gönderi

Kalifiye Türk çalışanlar gitti, mezeci-kuryeci kaçaklar geldi

Akkuyu Nükleer Santrali’nden Türkler kapı dışı edildikten sonra sahadan gelen görüntüler fesih girişiminin asılsız gerekçelere dayandığını gözler önüne serdi. Bize ulaştırılan görüntülerde kalifiye Türk işçileri işten çıkaran Akkuyu Nükleer’in kaçak işçileri şantiyeye doldurduğu görülüyor. Bölgedeki kaynaklarımız, mevsimlik olarat mezecilik, kuryelik yapan göçmen işçilere üç kuruş fazla para verilerek santrale çağırıldıklarını belirtiyor.

#reklam#

Santrale getirilen kaçak göçmen işçilerin bugüne kadar kullanılan kişiye özel tanımlanmış şirket kimlik kartıyla açılan turnikelerden geçmedikleri de görülüyor. İş sağlığı ve mesai yoklaması için kullanılan turnikelerin Türk işçilerin işine son verdikten sonra askıya alındığı, kaçak göçmen işçilerin yan kapılardan sahaya alındığı görülüyor.

Kaçakların hayatı yok sayılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali’ni yöneten yetkililer, böylece kaçak göçmen işçilerin canını tehlikeye atıyor. Nükleer santral yapımında çalışan bütün kademelerdeki işçilerin son derece önemli bir eğitim sürecinden geçmesi gerekiyor. Buna karşın sahadaki nitelikli Türk personelin dışarı atılıp gerekli eğitimi almayan kaçak göçmen işçilerin sahaya alınması, hiç bir eğitimden geçmemiş olmaları nedeniyle onların da hayatlarını tehlikeye atıldığı anlamına geliyor.

Nitekim Akkuyu Nükleer’in işçi sağlığını hiçe sayan bu uygulaması sonuçlarını hemen vermeye başladı. 5 Ağustos Cuma günü birisi ciddi olmak üzere bir gün içinde beş ayrı iş kazası yaşandı.

Daha fesih ihbarının mürekkebi kurumadan ortaya çıkan bu yasa dışı durum, uluslararası ölçekte benzeri görülmemiş bir skandal niteliği taşıyor. Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Akkuyu-da-is-sagligi-bahane-kacak-isci-sahane/267722