Kara Todori Yalısı icradan satılık! İşte satış rakamı...
Kara Todori Yalısı icradan satılık! İşte satış rakamı...

9 Haziran 2022 Perşembe   08:06

Yalı için belirlenen bedel 340 milyon TL... İlk icradan satış ihalesi ise 23 Aralık'ta yapılacak.  

Aynı zamanda, Çırağan Sarayı'nın da mimarı olan Sarkis Balyan'ın 1871'de yaptığı Kara Todori Yalısı'nın icradan satışı talep edildi. İcradan satış ihalesini İstanbul 10. İcra Müdürlüğü yürütüyor.

İcradan satış dosyasından ulaşılan bilgilere, mimari ve sanatsal açıdan Boğaziçi'nin ender yalılarından biri olan Kara Todori'nin satışını özel bir banka istedi. İcradan satışı istenen Kara Todori Yalısı, sanatsal ve mimari açıdan ender.

#reklam#

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre dosyada, borçlu tarafta ise cemiyet hayatının ünlü isimlerinden Naciye Koçak yer alıyor.

Dosyaya göre Koçak'ın borcu ise 5 milyon 145 bin 26 Euro olarak kayda gerdi. Anılan tutarın TL karşılığı ise 95 milyon TL seviyesinde.

Bedeli 340 milyon lira

Yalı için belirlenen bedel 340 milyon lira. İcradan satış ihaleleri, muhammen bedelin yüzde 50'si üzerinden başlatılıyor. 

Bir başka ifade ile söz konusu yalı 170 milyon lira üzerinden satışa çıkarılacak. İlk ihale günü 23 Aralık. Anılan gün satışın olmaması halinde, ikinci ihale 23 Ocak 2023'te yapılacak.

Aile üyeleri davalık

Yalının sahibi konumundaki Naciye Koçak, bir süre önce, kardeşleri ile yaşadığı iddia edilen anlaşmazlıkla gündeme gelmişti. Anne Servet Koçak, çocukları Recai ve Necati Koçak'a karşı uzaklaştırma kararı almıştı. İki kardeş ise annelerine vasi atanması için dava açmıştı.

#reklam#

Öte yandan konuya ilişkin görüşlerini almak istediğimiz, alıcı banka ile borçlu Naciye Koçak'ın avukatlarından ise dönüş olmadı.

Tanker yangınında zarar gördü

Şimdilerde icradan satışa konu olan Kara Todori Yalısı, Boğaziçi'nde yer alan Dr. Muvaffak Gören yalısından sonra, ikinci Venedik tipinde olan yalısı olma özelliğine sahip.

 1. Dünya savaşında askerlerin bir süre kullandığı yalıda bulunan bazı figürler kırılmıştı. Yalı, 1958'de yaşanan ve aylarca süren tanker yangınında da zarar görmüştü. Yalıyı, Girit Valiliği sürecinde Alexander Karatodori yaptırdı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Kara-Todori-Yalisi-icradan-satilik-Iste-satis-rakami-/265391