Hazır giyimciden ihracata 21 Milyar Dolarlık katkı
Hazır giyimciden ihracata 21 Milyar Dolarlık katkı

13 Mayıs 2022 Cuma   10:41

İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektör olarak bu yıl cari açığın kapatılmasına 21 milyar dolar katkı vereceklerini söyledi.

Mustafa Gültepe, geçen yıl 20,3 milyar dolarlık rekor ihracata imza atan firmalara ödüllerinin verildiği törende yaptığı konuşmada hazır giyim ve konfeksiyonun katma değerli üretimi, istihdama katkısı ve ihracatı ile Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Sektör olarak 2021’de başarılı bir performans sergilediklerini belirten Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

PANDEMİ İLE GEÇEN İKİ YILDA 100 BİN İLAVE İSTİHDAM YARATTIK

#reklam#

“Ham madde tedarikindeki sıkıntılara, yüksek maliyet artışlarına rağmen 2021’de yatırıma, üretmeye ve insanımıza iş imkânı yaratmaya devam ettik. Sektör olarak geçen yıl 7 milyar TL’lik yatırım yaptık. 70 bin insanımız için ilave istihdam yarattık. 2022’de de aynı hızla yolumuza devam ediyoruz. Şubat ayı itibarı ile toplam istihdamımızı 691 bine çıkardık. Sadece şubat ayında 11 bin insanımıza iş sağladık. SGK verilerine göre şubattaki 47 bin kişilik istihdam artışının neredeyse yüzde 25’ine sektör olarak biz imza attık. Pandemi ile geçirdiğimiz iki yılda ülkemize kazandırdığımız ilave istihdam 100 bine ulaştı.”

DÖRT  AYLIK İHRACATTA 2021’E GÖRE YÜZDE 18,5 ARTIDAYIZ

Mustafa Gültepe, kapasite kullanımında yüzde 84,1’e ulaştığı sektörün üretim ve ihracatta da yoluna hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. Gültepe, şunları söyledi:

“Aylık ihracatta 2 milyar dolar çıtasını ilk kez mart ayında geçtik. Nisanda 2 milyar 42 milyon dolarla rekorumuzu yeniledik. Böylece tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Aylık verilere baktığımızda nisan 2021’e göre yüzde 26 artıdayız. Ocak-Nisan dönemini ise geçen yıla göre yüzde 18,5 artıda kapattık. Dört aylık ihracatta ilk kez 7,5 milyar dolar sınırına yaklaştık. Ağustos ayında İstanbul’da IFCO Fuarımızın  ikincisini düzenleyeceğiz. Eğer bir aksilik olmazsa fuarımızın da yaratacağı sinerji ile 2022’yi 23 milyar dolar bir ihracat ile tamamlacağız. Geçen yıl ülkemize net 18,5 milyar net döviz kazandırmıştık. Bu yıl 21 milyar dolarlık net ihracat öngörüyoruz. Bir başka ifade ile hazır giyim sektörü olarak ülkemizin cari açığının kapatılmasına 21 milyar dolarlık katkı yapmış olacağız.”

#reklam#

İHKİB olarak orta vadede  kilogram ihracat birim fiyatını 40 dolara, ihracatı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini hatırlatan Gültepe, rüzgâra karşı da olsa hedefe ulaşacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

TİM BAŞKANI GÜLLE: 83,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT İLE HEDEFİ YAKALADIK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise konuşmasında, zorlu geçen pandemi döneminde Türkiye’nin güvenli liman olarak öne çıktığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Nisanda tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşmanın gururunu yaşadık. Geçen ay ihracatımız, 2021’e göre yüzde 25 artarak 23,4 milyar dolara ulaştı. Böylece yılın ilk dört ayında, 83,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş olduk. 250 milyar dolarlık ihracat hedefi için, yılın üçte birlik dönemini hedefimize tam ulaşarak kapattık. Bu dönemde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız da son derece başarılı işlere imza attı. Pandemi sonrası dönemde küresel tedarik zincirlerinde önemli bir dönüşüm sürecine girdik. Bu dönüşüm sürecinden Türkiye, hesaplamalarımıza göre, ihracatına 23 milyar dolar artı değer kattı. Hazır giyim sektörümüzün bu küresel tedarik zincirlerindeki değişimden elde ettiği ekstra değerin ise 2,5 milyar dolar olduğunu hesapladık.”

Gecede firmalara toplam 63 platin, 138 altın, 181 gümüş, 738 bronz ve bin 328 de başarı ödülü verildi.

PLATİN ÖDÜL ALAN İLK 10 DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETİ

S.NO

ÖDÜL

FİRMA KATEGORİ

UNVAN

1

PLATİN

DTSŞ

TGS DIŞ TİC. A.Ş.

2

PLATİN

DTSŞ

TAHA PAZ. VE MAĞAZACILIK A.Ş.

3

PLATİN

DTSŞ

BİRGİ BİRLEŞİK GİYİM İHR. DIŞ TİC. A.Ş.

4

PLATİN

DTSŞ

DGS DIŞ TİCARET A.Ş.

5

PLATİN

DTSŞ

PERGAMON STATUS DIŞ TİC.A.Ş.

6

PLATİN

DTSŞ

CROSS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

7

PLATİN

DTSŞ

İLERİ DIŞ TİCARET A.Ş.

8

PLATİN

DTSŞ

TAYPA TEKSTİL GİY. SAN. VE TİC. A.Ş.

9

PLATİN

DTSŞ

MİLTEKS SPOR GİYİM TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

10

PLATİN

SDŞ

ETİK DIŞ TİC. VE PAZ. A.Ş.

 

PLATİN ÖDÜL ALAN İLK 10 İHRACATÇI FİRMA

S.NO

ÖDÜL

UNVAN

1

PLATİN

LC WAIKIKI  MAĞAZACILIK  HİZM. TİC. A.Ş.

2

PLATİN

BAYKAN DENİM KONFEKSİYON A.Ş.

3

PLATİN

DEFACTO PERAKENDE TİC. A.Ş.

4

PLATİN

TYH ULUSL. TEKS. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.

5

PLATİN

ALPİN TEKSTİL SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.

6

PLATİN

ÖZAK TEKSTİL KONFEKSİYON SAN.VE TİC.A.Ş.

7

PLATİN

TALU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

8

PLATİN

GELAL ÇORAP SAN. VE TİC. A.Ş.

9

PLATİN

MRM KONFEKSİYON SAN.VE TİC.A.Ş.

10

PLATİN

ÜNİTEKS TEKSTİL VE TİC. A.Ş.

 

ALTIN ÖDÜL ALAN İLK 10 İHRACATÇI FİRMA

S.NO

ÖDÜL

UNVAN

1

ALTIN

FİLTEKS MODA DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.

2

ALTIN

ATT TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

3

ALTIN

LİBERTİ İPLİK GİYİM TEKS. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

4

ALTIN

ÜNL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

5

ALTIN

ERAK GİYİM SAN.VE TİC.A.Ş.

6

ALTIN

MARSOY DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

7

ALTIN

MİLTEKS TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.

8

ALTIN

BEKS ÇORAP VE İÇ GİYİM SAN. VE TİC. A.Ş.

9

ALTIN

YAVUZ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

10

ALTIN

RİMEL TEKSTİL PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/hazir-giyimciden-ihracata-21-milyar-dolarlik-katki/264384