Macaristan’da seçimin galibi Başbakan Orban oldu
Macaristan’da seçimin galibi Başbakan Orban oldu

4 Nisan 2022 Pazartesi   08:29

Macaristan'da yapılan genel seçimi halihazırda hükümette yer alan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı.

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 77'si sayıldı. Bu sonuçlara göre, Başbakan Viktor Orban’ın liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 50'sini, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi'nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu "Macaristan için Birlik" oyların yüzde 41'ini, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 7'sini alarak mecliste temsil hakkı kazanıyor.

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazanıyor. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3'te 2'lik çoğunluğu da elde etti.

#reklam#

NVI, seçime katılan oranının yüzde 68 olduğunu açıkladı.

12 yıldır iktidarda

Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinin en Kremlin yanlısı lideri olarak kabul edilen Viktor Orban, 12 yılını iktidarda geçirdi.

2004′te AB’ye katıldıktan sonra Budapeşte, Brüksel ile sık sık karşı karşıya geldi. Eski komünist devlet, mahkemeler, medya ve diğer bağımsız kurumlar üzerinde etkisini göstermeye çalıştığı için sık sık eleştirildi.

Orban’ın partisi Fidesz, devlet medyası üzerinde hâlâ sıkı bir kontrole sahip ve önceki seçim kampanyaları, göçmenlik karşıtı ve korumacı bir mesaja dayanıyordu.

58 yaşındaki Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan yakın ilişkisinden sık sık övünüyordu ancak bu bağlantı, iktidardaki Fidesz partisinin seçim kampanyası için büyük bir zorluk haline geldi.

İki ülke arasında ticaret ve enerji anlaşmaları söz konusu. Eurostat’a göre, son 10 yılda Macaristan, Rus doğalgazı ithalatındaki payını yaklaşık iki katına çıkardı. Macaristan şu anda gazının yüzde 85′ine yakınını ve petrolünün yüzde 64′ünü Rusya’dan alıyor.

#reklam#

Macaristan ayrıca, Avrupa düzenleyicileri tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, Rus yapımı bir Covid-19 aşısı satın alan ilk AB ülkesi oldu.

Ancak Orban, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa Birliği’ne sadık kaldı ve Putin ile olan bağlarını önemsiz göstermeye çalıştı.

Önceki haftalarda verdiği mesaj, “Macaristan bu çatışmadan uzak durmalı” yaklaşımıydı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/macaristan-da-secimin-galibi-basbakan-orban-oldu/262875